Splendor - obrazek wyróżniający

Splendor – opinia o grze

Splendor - okładkaDo recenzji gry “Splendor” zbierałem się bardzo długo. No bo jak napisać obiektywny tekst o jednej ze swojej ulubionych planszówek? Jak napisać bez sentymentów o swojej pierwszej grze planszowej? Jak w końcu przekonać wszystkich na świecie by spróbowali swoich sił w tą niesamowita planszówkę? Pewnie się nie da 😉 Dlatego w tym krótkim tekście po prostu opowiem Wam dlaczego “Splendor” jest super!

Zacznę zatem od tego na czym polega sama gra: wcielamy się w renesansowych kupców, którym zadaniem jest zdobyć jak najwięcej punktów prestiżu. Jak tego dokonać? Kupując coraz to nowe i droższe klejnoty. Im większa wartość tym więcej punktów prestiżu możemy uzyskać za dany klejnot. Nie wszystkie karty klejnotów mają oczywiście wartość wyrażoną w punktach prestiżu, ale i tak warto je kupować bo w tej grze walutą są własnie klejnoty. Czyli w skrócie kupujemy klejnoty by było nas stać na inne klejnoty. Trochę to dziwne, co nie? 😉 Ale za to niesamowicie grywalne!

Splendor - karta klejnotu

Tak naprawdę w powyższym akapicie opisałem niemal całą istotę ekonomicznej gry Splendor. Warto tylko dodać, że gdy uzbieramy odpowiedni układ klejnotów, może nas odwiedzić jeden z arystokratów, a to jest warte aż 3 punkty prestiżu! Zatem warto się starać, choć nie trzeba, bez tego też można wygrać grę. I tu zahaczamy o największa moim zdaniem zaletę Splendora – mnogość strategii i rozwiązań, cięgła analiza sytuacji na stole i ruchów przeciwników. Nie można stracić koncentracji nawet na moment!
Splendor - rozgrywka

Gdy pokazaliśmy Splendor mojemu ojcu przegrał pierwszego dnia kilka partii pod rząd. To co jest piękne to, że następnego dnia wrócił do nas ze słowami: “Myślałem nad tą grą cały dzień i już mam taktykę jak z Wami wygrać.” Dokładnie tak, gra mocno zmusza do myślenia, a z trudem muszę przyznać, że taktyka ojca się sprawdziła 😉 Więc jeśli lubicie analizować, obmyślać strategie i planować kilka ruchów na przód i jeszcze nie graliście w Splendor – biegnijcie do sklepu!

Zawartość pudełka:

  • 40 żetonów (7 szmaragdów, 7 szafirów, 7 diamentów, 7 onyksów, 7 rubinów, 5 złotych monet)
  • 90 kart rozwoju (40 poziomu 1, 30 poziomu 2, 20 poziomu 3)
  • 10 kafli szlachty
  • instrukcja

Wykonanie gry bezbłędne. Instrukcja krótka i przejrzysta. Nic tylko grać 🙂
Splendor - opakowanie gry

Splendor – nasza ocena

Wykonanie: (5,0 / 5)
Grywalność: (5,0 / 5)
Towarzyskość: (4,0 / 5)
Fabuła: (3,5 / 5)

Splendor nie ma skomplikowanej fabuły, ale za to rekompensuje wszystko niesamowicie prostą mechaniką i wciąga niemiłosiernie. Ta gra wydawnictwu Rebel naprawdę się udała! Tak jak pisałem na początku, nie chcę się rozpisywać bo na pewno nie jestem obiektywny w tym temacie. Ja pokochałem tę grę i zachęcam wszystkich do spróbowania 😉

Zobacz również

Wsiąść do pociągu - zółta trasa

Wsiąść do pociągu – jaką podstawę wybrać?

Z tuzinami nagród oraz ponad 6 milionami sprzedanych egzemplarzy seria gier Wsiąść do pociągu jest
7 cudów świata - kolos rodyjski

7 cudów świata – recenzja gry

7 cudów świata to niesamowicie wciągająca strategiczna gra planszowa. Przez trzy Ery wcielamy się w
Wsiąść do pociągu - wagony i dworce

Wsiąść do pociągu: Europa – recenzja gry

Wsiąść do pociągu: Europa to świetna strategiczna gra planszowa dla całej rodziny. Jej przejrzyste zasady

1 thought on “Splendor – opinia o grze”

  1. Świetna gra dla kilku osób! Zasady są dość proste, także nawet jak nikt nigdy w nią nie grał, szybko załapie o co w niej chodzi. Dzięki za opinie 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *