Nogi Stonogi - zdjęcie wyróżniające

Nogi Stonogi – recenzja gry

Nogi stonogi - okładka

Rzucaj kolorowymi kostkami i dokładaj kolejne nóżki Twojej Stonodze! Nogi Stonogi to kolejna pozycja wśród gier dla dzieci. Proste zasady, szybka rozgrywka – a przy tym nauka liczenia i rozpoznawania kolorów. Jak sugeruje wydawca (Egmont) przeznaczona jest dla dzieci w wieku 4+. My tę pozycję znamy z gry z 3-latkiem. Ten nasz 3-letni kompan szybko zrozumiał zasady gry i po kilku minutach można było rozpocząć rozgrywkę (tutaj warto zaznaczyć, że to nie pierwsza planszówka z jaką miał styczność)

Zasady gry

Celem gry jest zbudowanie jak najdłuższej Stonogi poprzez dołączanie kolejnych płytek nóg. 

Jak to zrobić?

W swojej rundzie zawodnik rzuca czterema kostkami z namalowanymi na jej ściankach bucikami w różnych kolorach oraz słoneczkiem (dżoker). Gracz dąży do tego, by w wyniku rzutu kostkami uzyskać jak największą liczbę bucików w tym samym kolorze, by dobrać płytkę, która najbardziej wydłuży jego Stonogę. Kostkami można rzucać trzykrotnie, a po każdym rzucie można odkładać tę kostkę, której wynik nas satysfakcjonuje. 

Nogi Stonogi - kości do gry

Skąd dobieramy płytki?

Są dwie możliwości:

  • dobieramy płytki z tych, ogólnodostępnych, które pozostały w grze lub
  • dobieramy płytki z tych, ogólnodostępnych lub podbieramy płytki nóżek z już zbudowanych Stonóg naszych przeciwników (w tej wersji jest większa rywalizacja, ale również większe prawdopodobieństwo negatywnej interakcji :)).

Wygrywa ta osoba, której Stonoga ma więcej nóżek. 

Nogi Stonogi - zawartość pudełka

Nogi Stonogi – zawartość pudełka:

  • 4 kostki,
  • 4 płytki z początkami stonóg,
  • 15 płytek z butami.

Elementów w grze jest niewiele i są niedużych rozmiarów. Obrazki są czytelne, mimo, że są małe nie ma problemu z policzeniem nóg/butów zbudowanej Stonogi. Płytki Stonóg wykonane są z grubszego kartonu, także powinny przetrwać nieco dłużej niż standardowe karty do gry 🙂

Nogi Stonogi - płytki gry

Nogi Stonogi – nasza opinia

Tę grę możemy śmiało polecić dla dzieci, które wcześniej nie miały do czynienia z planszówkami. Ze względu na bardzo proste zasady + bardzo podstawowe elementy strategii (tutaj dobór koloru butów, decyzja o wykonywaniu lub rezygnacji z kolejnych rzutów) bardzo dobrze sprawdzą się u początkujących. Losowość gry jest bardzo duża, ale tym najmłodszym wielką przyjemność sprawiają rzuty kostkami. 3 lub 4-latkowi niekiedy trzeba będzie pomóc w zarządzaniu kościami – to wg mnie dodatkowy, edukacyjny element tej gry 🙂

To, co najważniejsze w Nogi Stonogi to to, że w rozgrywce każdy jest sobie równy, bez względu na wiek i doświadczenie. Dla starszych dzieci proponujemy opcję z podbieraniem butów przeciwnikom – dzieciom może się spodobać psucie szyków dorosłemu (tylko trzeba uważać, niekoniecznie będzie to działać w obie strony). 

Zobacz również

Wsiasc do pociagu pierwsza podroz - zdjęcie wyróżniające 2

Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż – recenzja gry

O pełnej wersji (mam na myśli - dla dorosłych) Wsiąść do pociągu już pisaliśmy tutaj
TOP 5 gry planszowe dla dzieci

TOP 5: Gry planszowe dla dzieci

Z planszówkami dla dzieci jest tak, że ich liczba dostępna w sklepach potrafi zawrócić w
Kingdomino - zdjęcie wyróżniajace

Kingdomino – recenzja gry

Czy gra dla dzieci może pochłonąć dorosłą osobę na wiele, wiele godzin? Okazuje się, że

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *