Cytadela - obrazek wyróżniający

Cytadela – opinia o grze

Cytadela - okładkaWyobraź sobie, że jesteś średniowiecznym władcą (wiem, nie brzmi to zachęcająco, ale nie poddawaj się!). Próbujesz wybudować (jako pierwszy) i rozwijać swoje miasto rywalizując z innymi władcami. Jeśli jako pierwszy zbudujesz 8 dzielnic i zdobędziesz największą liczbę punktów, wygrywasz. Oto Cytadela!  Proste, co? 🙂

OK, trochę więcej o Cytadeli. Gra rozpoczyna się od tego, że rozkładamy na stole dwie talie kart: karty dzielnic i karty postaci.

Karty dzielnic: w tej talii znajdziesz dzielnice – każda ma swój kolor i swoją wartość. Na przykald karta Zamek jest oznaczona kolorem złoty i ma wartość 4, czyli tyle złotych monet potrzebujemy do jej zakupu. Dodatkowo, jeżeli jesteś Królem i masz taką dzielnicę w swoim mieście otrzymujesz za nią jedną złotą monetę (jest to specjalna zdolność postaci, Kupiec za zielone dzielnice w swoim mieście również otrzymuje złoto).

Karty postaci: generalnie podczas gry jesteś władcą miasta, ale co turę zmienia się Twoja rola. Zatem podczas całej gry możesz być:

 • Zabójcą – masz prawo zabić inną postać w grze, czym sprowadzisz na siebie gniew przeciwników 😉
 • Złodziejem – okradasz wybraną postać, również mało lubiana postać, czasami kradzież jest gorsza niż śmierć!
 • Magikiem – czarować wybraną postać i wymienić swoje karty na karty dowolnego gracza,
 • Królem – posiadasz żeton korony i jako pierwszy w turze otrzymujesz karty postaci – wiesz jakie postaci są w grze; jako pierwszy wybierasz postać, którą chcesz być w danej rundzie,
 • Biskupem,
 • Kupcem,
 • Architektem – masz możliwość wybudowania w swojej rundzie 3 dzielnice (gdzie inni mogą zbudować tylko jedną),
 • Generałem – możesz niszczyć cudze lub swoje dzielnice.

Cytadela - karty gry

Zaczynamy grę z budżetem dwóch złotych monet i dwoma dzielnicami na ręku. Najstarsza osoba otrzymuje żeton korony i jako pierwsza wybiera postać. Ona także wyczytuje postaci z instrukcji. Wyczytana postać odkrywa swoją kartę i rozpoczyna turę. W swojej turze możesz: dobrać dwie złote monety z banku lub dwie karty z talii dzielnic, zbudować dzielnicę i użyć specjalnej zdolności postaci (najlepsza część!). Cytadela kończy się, kiedy któryś z władców wybuduje 8 dzielnicę – zbudowanie ośmiu dzielnic nie zawsze jest równe wygranej. Wygrywa osoba, która uzyskała największą liczbę punktów.

Zawartość pudełka:

 • 80 kart dzielnic (66+14)
 • 18 kart postaci
 • 8 kart pomocy
 • 30 żetonów złota
 • 1 pionek korony
 • instrukcja

Słyszałam opinię, że żetony złotych monet są okropne i “że wstyd wykładać je na stół” – OK, piękne nie są, ale ich wygląd w ogóle nie przeszkadza w rozgrywkach. Choć gra nie jest najtańsza i wydawnictwo Galakta mogło się tu bardziej postarać. Gra jest przeznaczona na osób w wieku 14+. My graliśmy tylko z dorosłymi osobami i nie wiem, czy gra rzeczywiście nadaje się dla nastolatków (pewnie będą potrafili rozegrać rundy, ale podejrzewam, że rozgrywka nie będzie zaawansowana- bez urazy). Fajne jest to, że gra jest spakowana w małe pudełko, dzięki czemu łatwo ją zabrać za sobą (zmieści się nawet w damskiej torebce).

Cytadela - złoto

Cytadela – Nasza ocena

Wykonanie:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
Grywalność:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Towarzyskość:3 out of 5 stars (3,0 / 5)
Fabuła:4 out of 5 stars (4,0 / 5)

Co myślę o grze Cytadela? Właściwie jest to jedna z moich ulubionych gier. Jest to nieskomplikowana strategiczna gra karciana, która za każdym razem zaskakuje. Jest niemożliwym, żeby rozgrywka się powtórzyła. Kiedy gra się w towarzystwie, które nawzajem skrupulatnie obserwuje ruchy przeciwnika potrafi być baaaardzo ciekawie – dochodzi duża dawka śmiechu, rzadziej negatywnych emocji 😉 Jakaś interakcja zachodzi między zawodnikami, ale Cytadela nie jest to mocno interakcyjną grą – ważne jest to, by obserwować ruchy innych, skupić się na pokrzyżowaniu planów innych, knuć intrygę.

Cytadela - rozgrywka

Zasady gry są bardzo proste. Instrukcja gry jest dobrze przygotowana. Podstawowe informacje o rozgrywce są jasne, aczkolwiek jest w niej kilka informacji (może dwie lub trzy), które można interpretować na kilka sposobów (co już takie fajne nie jest). Super jest to, że w każdej rundzie jesteś inną postacią (chyba, że dwa lub więcej razy zdecydujesz się być tą samą). Co ważne, w pudełku znajduje się 10 dodatkowych kart postaci i 14 kart dzielnic (karty z gwiazdką), które są mocnym plusem gry. Zazwyczaj dwie albo trzy postaci zastępujemy (w każdej rundzie innymi) kartami specjalnymi – polecam, to mocno ubarwia grę.


Zobacz również

Star Realms - zdjęcie wyróżniające

Star Realms – recenzja gry

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce... Ups! Pomyliłem gwiezdne uniwersa. A pomylić się łatwo, bo
Bankrut - zdjęcie wyróżniające

Bankrut – recenzja gry

Pewnie choć raz w życiu byliście na targu lub słyszeliście jak wygląda praca kupców. Sprzedający
Kingdomino - zdjęcie wyróżniajace

Kingdomino – recenzja gry

Czy gra dla dzieci może pochłonąć dorosłą osobę na wiele, wiele godzin? Okazuje się, że

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *