Cytadela – opinia o grze
Wyobraź sobie, że jesteś średniowiecznym władcą (wiem, nie brzmi to zachęcająco, ale nie poddawaj się!). Próbujesz wybudować (jako pierwszy) i rozwijać swoje miasto rywalizując z innymi władcami. Jeśli jako pierwszy zbudujesz 8 dzielnic i zdobędziesz największą liczbę punktów, wygrywasz. Oto Cytadela! Proste, co? 🙂
OK, trochę więcej o Cytadeli. Gra rozpoczyna się od tego, że rozkładamy na stole dwie talie kart: karty dzielnic i karty postaci.
Karty dzielnic: w tej talii znajdziesz dzielnice – każda ma swój kolor i swoją wartość. Na przykald karta Zamek jest oznaczona kolorem złoty i ma wartość 4, czyli tyle złotych monet potrzebujemy do jej zakupu. Dodatkowo, jeżeli jesteś Królem i masz taką dzielnicę w swoim mieście otrzymujesz za nią jedną złotą monetę (jest to specjalna zdolność postaci, Kupiec za zielone dzielnice w swoim mieście również otrzymuje złoto).
Karty postaci: generalnie podczas gry jesteś władcą miasta, ale co turę zmienia się Twoja rola. Zatem podczas całej gry możesz być:
- Zabójcą – masz prawo zabić inną postać w grze, czym sprowadzisz na siebie gniew przeciwników 😉
- Złodziejem – okradasz wybraną postać, również mało lubiana postać, czasami kradzież jest gorsza niż śmierć!
- Magikiem – czarować wybraną postać i wymienić swoje karty na karty dowolnego gracza,
- Królem – posiadasz żeton korony i jako pierwszy w turze otrzymujesz karty postaci – wiesz jakie postaci są w grze; jako pierwszy wybierasz postać, którą chcesz być w danej rundzie,
- Biskupem,
- Kupcem,
- Architektem – masz możliwość wybudowania w swojej rundzie 3 dzielnice (gdzie inni mogą zbudować tylko jedną),
- Generałem – możesz niszczyć cudze lub swoje dzielnice.
Zaczynamy grę z budżetem dwóch złotych monet i dwoma dzielnicami na ręku. Najstarsza osoba otrzymuje żeton korony i jako pierwsza wybiera postać. Ona także wyczytuje postaci z instrukcji. Wyczytana postać odkrywa swoją kartę i rozpoczyna turę. W swojej turze możesz: dobrać dwie złote monety z banku lub dwie karty z talii dzielnic, zbudować dzielnicę i użyć specjalnej zdolności postaci (najlepsza część!). Cytadela kończy się, kiedy któryś z władców wybuduje 8 dzielnicę – zbudowanie ośmiu dzielnic nie zawsze jest równe wygranej. Wygrywa osoba, która uzyskała największą liczbę punktów.
Zawartość pudełka:
- 80 kart dzielnic (66+14)
- 18 kart postaci
- 8 kart pomocy
- 30 żetonów złota
- 1 pionek korony
- instrukcja
Słyszałam opinię, że żetony złotych monet są okropne i “że wstyd wykładać je na stół” – OK, piękne nie są, ale ich wygląd w ogóle nie przeszkadza w rozgrywkach. Choć gra nie jest najtańsza i wydawnictwo Galakta mogło się tu bardziej postarać. Gra jest przeznaczona na osób w wieku 14+. My graliśmy tylko z dorosłymi osobami i nie wiem, czy gra rzeczywiście nadaje się dla nastolatków (pewnie będą potrafili rozegrać rundy, ale podejrzewam, że rozgrywka nie będzie zaawansowana- bez urazy). Fajne jest to, że gra jest spakowana w małe pudełko, dzięki czemu łatwo ją zabrać za sobą (zmieści się nawet w damskiej torebce).
Cytadela – Nasza ocena
Wykonanie: | |
Grywalność: | |
Towarzyskość: | |
Fabuła: |
Co myślę o grze Cytadela? Właściwie jest to jedna z moich ulubionych gier. Jest to nieskomplikowana strategiczna gra karciana, która za każdym razem zaskakuje. Jest niemożliwym, żeby rozgrywka się powtórzyła. Kiedy gra się w towarzystwie, które nawzajem skrupulatnie obserwuje ruchy przeciwnika potrafi być baaaardzo ciekawie – dochodzi duża dawka śmiechu, rzadziej negatywnych emocji 😉 Jakaś interakcja zachodzi między zawodnikami, ale Cytadela nie jest to mocno interakcyjną grą – ważne jest to, by obserwować ruchy innych, skupić się na pokrzyżowaniu planów innych, knuć intrygę.
Zasady gry są bardzo proste. Instrukcja gry jest dobrze przygotowana. Podstawowe informacje o rozgrywce są jasne, aczkolwiek jest w niej kilka informacji (może dwie lub trzy), które można interpretować na kilka sposobów (co już takie fajne nie jest). Super jest to, że w każdej rundzie jesteś inną postacią (chyba, że dwa lub więcej razy zdecydujesz się być tą samą). Co ważne, w pudełku znajduje się 10 dodatkowych kart postaci i 14 kart dzielnic (karty z gwiazdką), które są mocnym plusem gry. Zazwyczaj dwie albo trzy postaci zastępujemy (w każdej rundzie innymi) kartami specjalnymi – polecam, to mocno ubarwia grę.