Bait - gra towarzyska

Bait – recenzja gry

Tym razem w nasze ręce trafiła karciana gra towarzyska – BAIT. Warto zaznaczyć już na początku, że jest to również gra zręcznościowa. Do tego typu połączeń zawsze podchodzę z ostrożnością, zrażony nieco negatywnymi emocjami jakie towarzyszyły mi podczas rozgrywek w Jungle Speed. I choć początki mojej przygody z grą Bait również nie były kolorowe, to po wielu partiach się do niej przekonałem i znalazłem dla niej miejsce w swojej planszówkowej kolekcji. O tym jednak opowiem na końcu 🙂

Liczba graczy: 2-8
Czas gry: ok. 15 min
Minimalny wiek: od 15 lat

Bait – zasady gry

Rozgrywkę zaczynamy od wyboru kart startowych. Każdy z graczy dobiera na rękę trzy karty ze stosów Atak lub Obrona. Ponieważ cała dalsza rozgrywka również polega na dobieraniu i zagrywaniu odpowiednich rodzajów kart, należy się Wam wyjaśnienie co oznaczają karty z poszczególnych stosów:

Bait - karty gry

Stos PULA – z tego stosu zawsze dobieramy kartę przed rzutem i kładziemy ją w PULI WSPÓLNEJ. Dzięki temu ciągle zwiększa się presję przed kolejnym rzucającym.
Stos BAIT – ten stos to jedna wielka niespodzianka. Ciągnąc kartę z tego stosu możesz zarówno dostać dodatkową szansę na dobranie kolejnej karty lub po prostu zginąć… Nigdy nie wiesz na co trafisz. Karty z tego stosu zagrywa się od razu po dobraniu w jednej z dwóch sytuacji: gdy nie złapiesz żetonu lub gdy podczas swojego rzutu złapiesz go między środkowy a serdeczny palec.
Stos ATAK – karty dedykowane do atakowania innych graczy. Mogą być zagrywane tylko w turze właściciela karty, chyba że dana karta mówi inaczej.
Stos OBRONA – za pomocą kart z tego stosu możesz bronić się przed negatywnymi efektami kart ataku zagranymi przeciwko Tobie. Możesz zagrać dowolną ilość kart obrony w swojej turze lub podczas ataku innego gracza.

Kluczową mechaniką BAIT-a jest rzut monetą. Należy go wykonać poprzez umieszczenie żetonu na wewnętrznej stronie dłoni. Po podrzuceniu trzeba obrócić dłoń tak, by żeton spadł na jej zewnętrzną część. Kolejnym krokiem jest umieszczenie żetonu między palcami. To, między które palce uda nam się włożyć żeton definiuje stos, z którego dobierzemy kartę.

Jeśli nie złapiesz żetonu, zbierasz wszystkie karty puli wspólnej. Te, przechodzą do Twojej puli własnej. Gracz, który uzbiera w swojej puli własnej 500 lub więcej punktów – przegrywa. Po wykonaniu rzutu gracz może zagrać dowolną liczbę kart z ręki.

Zawartość pudełka

  • 176 kart
  • żeton
  • instrukcja

Jak widać powyżej gra ma bardzo mało elementów. Jednak nie ma się absolutnie do czego przyczepić. Instrukcja jest prosta i czytelna, a karty wykonane poprawnie. Mi osobiście bardzo odpowiada humor i stylistyka kart.

Bait - zawartość pudełka

BAIT – podsumowanie

Wykonanie:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Regrywalność:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
Interakcja z innymi graczami:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)

Tak jak wspomniałem na początku gra imprezowa BAIT zyskuje przy bliższym poznaniu. Pierwszym rozgrywkom towarzyszy sporo śmiechu przy nieudanych próbach, ale też irytacji szczególnie wśród tych graczy, którym nie najlepiej idzie łapanie żetonu. Jednak jak to mówią: trening czyni mistrza i po kilku – kilkunastu próbnych rzutach gra nabiera większej płynności i można się bardziej skupić na zagrywaniu kart i planowaniu ataków.

Gra na pewno nie jest dla wszystkich. Podczas rozgrywki spotkacie się z wieloma negatywnymi interakcjami. Bez nich jednak gra zwyczajnie miała by sensu. Gdy już porządnie się wkręciliśmy w BAIT-a, rozpoczęło się zawiązywanie sojuszy i planowanie wspólnych ataków, by eliminować na początku tych graczy, którzy najlepiej radzili sobie z podrzucaniem i łapaniem żetonu.

Jedyną rzeczą, którą bym zmienił to wyeliminował bym kilka zbyt drastycznych kart, jak np. te ze stosu BAIT, które powodują, że się przegrywa natychmiast. Bez nich gra byłaby bardziej wyrównana i zacięta. Dzięki swej lekkiej formule, w naszym przypadku, gra dobrze sprawdziła się jako przerywnik między cięższymi pozycjami, przy którym można było się zrelaksować i pośmiać.

Więcej o samej grze możecie dowiedzieć się ze specjalnej strony poświęconej BAIT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.