Carcassone Junior gra

Carcassonne Junior – recenzja gry

Carcassonne Junior (dawniej Dzieci z Carcassonne) to przygotowana specjalnie dla najmłodszych, wersja gry z dobrze znanej wszystkim planszówkowiczom serii Carcassonne. W grze wprowadzono sporo uproszczeń, by była zrozumiała nawet dla 4-latków! Jednak nie martwcie się, gra nie straciła na swoim uroku i nadal jest tak samo wciągająca, przynajmniej w swojej grupie docelowej 😀 

Od razu zaznaczę na wstępie: nie oczekujcie fajerwerków. Carcassonne Junior to prosta gra, w której dopasowujemy do siebie płytki terenu i stawiamy na nich swoje figurki. Cała rozgrywka zajmuje ok. 15 min. Jest w tym mechanizmie jednak coś hipnotyzującego, tak jakby samo dopasowywanie do siebie kafelków sprawiało przyjemność. Dodatkowo od czasu do czasu gracze stają przed wyborem, który może wpłynąć na końcowy wynik. Ta prostota wychodzi Carcassonne jednak na dobre i jest to moim zdaniem świetna pozycja wprowadzająca dzieci w świat gier planszowych.

Carcassonne Junior – zasady gry

Zainteresowani? No to sprawdźmy na czym dokładnie polega rozgrywka. Wystarczy rozłożyć planszę na stole/podłodze, ułożyć obok zakryte płytki,  wybrać kolory pionków, a każdy kto grał z dziećmi wie jak ważny jest to punkt rozgrywki, i można zaczynać! 

Carcassone Junior płytki gry

W swojej turze gracz najpierw dobiera płytkę z dowolnego stosu i układa ją na stole, tak by pasowała do już ułożonej mapy. W wersji dla dzieci niemal wszystkie płytki do siebie pasują, więc nie ma tu takich problemów jak w grze dla dorosłych, gdy trzeba było nieraz chwilę poszukać pasującego miejsca.

Na układanych płytkach są drogi, a na tych drogach narysowane są dzieci w czterech kolorach pionków. Za każdym razem, gdy któryś z graczy dołoży płytkę w taki sposób, że droga zostaje zamknięta na obu końcach, gracze, których dzieci znajdują się na tej drodze kładą na nich swoje pionki.

Wygrywa gracz, który jako pierwszy ułoży na kafelkach wszystkie swoje pionki. Proste, prawda? 

Carcassone Junior – zawartość opakowania:

Carcassone Junior zawartość pudełka
  • 36 płytek terenu
  • 32 drewniane figurki w 4 kolorach
  • instrukcja

Wszystkie elementy są bardzo duże i sprawiają wrażenie naprawdę solidnych. Kolorystyka i wzornictwo płytek nawiązuje do innych gier w tej serii, czyli bez obaw – trzyma poziom. Jeśli dołożymy do tego bardzo prostą i przejrzystą instrukcję to otrzymujemy solidnie wykonaną grę. 

Carcassonne Junior – podsumowanie

Wykonanie:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Regrywalność:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Interakcja z innymi graczami:2 out of 5 stars (2,0 / 5)
Carcassone Junior pionki gry

Czy znacie to uczucie gdy gracie z dziećmi w planszówkę i specjalnie wykonujecie nie najbardziej optymalne ruchu by dać rywalom nieco szans i uczynić rozgrywkę bardziej wyrównaną? Ja też tego nie lubię. Dlatego tak bardzo doceniam Carcassonne Junior, za stworzenie gry, w której nie towarzyszy mi to uczucie, bo jest na tyle prosta, że 4-5 latek może rywalizować z dorosłym jak równy z równym, a jednocześnie na tyle dobrze się w nią gra, że się nie nudzi. 

Carcassonne Junior oceniam bardzo dobrze. Z resztą nie tylko ja, bo siostrzeniec, któremu sprezntowaliśmy tę planszówkę sięga po nią bardzo często i jest to obok Dobble Kids jedna z jego ulubionych gier. Gdy myślałem o tej grze pisząc recenzję cały czas w głowie miałem jeden przymiotnik – solidna. Bo taka jest właśnie ta gra: solidna. I z czystym sumieniem mogę ją Wam polecić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.