gry planszowe na prezent

TOP 5: Najlepsze gry planszowe na prezent

Gry planszowe to świetny i uniwersalny pomysł na prezent. Sprawdzą się przy niemal każdej okazji: jako prezent pod choinkę, na urodziny czy dzień dziecka. Jeśli jednak chcecie mieć pewność, że podarek będzie trafiony, przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji najlepszych naszym zdaniem planszówek, które idealnie nadają się na prezent. Podczas przygotwywania poniższego zestawienia kierowaliśmy się tym by wybrane przez nas gry planszowe były uniwersalne, niezależne od wieku i niesamowicie grywlane.

Kingdomino 

Niech nie zmylą Was bajkowe grafiki. Kingdomino to świetna, rodzinna gra planszowa z elementami strategii oraz ogromem rywalizacji. Spora dawka zabawy jest gwarantowana w dowolnym towarzystwie, bo gra jest naprawdę uniwersalna. Dzięki prostym zasadom i krótkiemu czasowi gry świetnie nadaje się do rozgrywek z dziećmi. Już czterolatek potrafi zrozumieć mechanikę gry. 

Kingdomino - zamek

Na czym polega rozgrywka? Każdy z graczy buduje swoje królestwo poprzez dobieranie płytek terenu, które do złudzenia przypominają domino. Cel jest prosty – zbudować jak największy, spójny obszar z płytek tego samego teren, tak by było na nim jak najwięcej oznaczeń koron. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej sprawdźcie nasz wpis poświęcony właśnie grze Kingdomino!

Dla kogo? Dla każdego! Przy czym warto podkreślić, że świetnie sprawdzi się na prezent dla dziecka. 
Na ile osób? 2-4 graczy
Czas gry: 20-30 min

Activity

Kolejna propozycja na sprawdzony prezent to gra zespołowa Activity. Z czystym sumieniem możemy polecić ją każdemu, kto poszukuje gry planszowej do spędzania czasu w większym gronie znajomych czy rodziny. Activity to idealna okazja, by wykazać się kreatywnością. Gra wykorzystuje dobrze znane z innych gier planszowych elementy, z tym że łączy je w naprawdę świetny sposób. 

Naszym zadaniem w grze jest przekazać pozostałym członkom drużyny hasła za pomocą rysunku, na migi lub słownie. Nietrudno zatem się domyślić, że salwy śmiechu gwarantowane.

Dla kogo? Szczególnie spodoba się młodym osobom, które będą mogły się nacieszyć tą grą podczas wyjazdów ze znajomymi czy spotkań towarzyskich. Warto jednak wiedzieć, że gra może okazać się za trudna dla małych dzieci. 
Na ile osób? 3-16 graczy
Czas gry: 30-45 min

Wsiąść do Pociągu

Nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć gier z serii Wsiąść do pociągu. Jest to absolutna klasyka jeśli chodzi o gry familijne. Niezależnie od wieku zakup jednej z gier z tej serii będzie strzałem w dziesiątkę. Zasady gry są bardzo proste, a rozgrywka daje masę przyjemności i rywalizacji. A w przypadku gry z młodszymi graczami dochodzi walor edukacyjny, w którym młodsi zawodnicy odkrywają mapy różnych zakątków świata.

Wsiąść do pociągu - zółta trasa

Cel gry to rozbudowa sieci kolejowej na dostępnej mapie w taki sposób by zrealizować trasy, które wylosujemy na kartach biletów. Za każde zrealizowane połączenie otrzymujemy punkty, a ich liczba zależy od długości wybudowanego połączenia. W zależności od wariantu dochodzą różne urozmaicenia jak na przykład punkty dla gracza, który zbudował najdłuższą trasę.

Dla kogo? Na rynku dostępnych jest wiele wariantów tej gry: od tych najprostszych dla dzieci jak ‘Wsiąść do Pociągu: Pierwsza podróż’ do bardzo rozbudowanych gier planszowych jak ‘Wsiąść do pociągu: Dookoła świata’. Dlatego każdy znajdzie tam coś dla siebie. Z doświadczenia jednak wiemy, że jest to dobry prezent dla osób które zaczynają swoją przygodę z planszówkami. Porównanie i opis wszystkich dostępnych wariantów znajdziecie we wpisie – Wsiąść do pociągu – jaką podstawę wybrać?
Na ile osób? 2-5 graczy (w zależności od wariantu)
Czas gry: 30-120 min

Wysokie Napięcie

W zestawieniu najlepszych gier planszowych na prezent nie mogło zabraknąć miejsca na rozbudowaną strategię. Wysokie Napięcie to gra, którą rządzi pieniądz i bez umiejętności licytacji, planowania czy strategicznego myślenia się nie obędzie. Choć pod względem graficznym gra nie zachwyca, to rekompensuje przyjemność z gry za pomocą świetnie dopracowanej mechaniki. 

Wysokie napięcie - Berlin

W grze Wysokie Napięcie wcielamy się w rolę potentatów na rynku energetycznym, a naszym celem jest rozbudowa naszej sieci energetycznej poprzez przyłączanie do niej kolejnych miast. Po drodze czeka nas dużo trudnych wyborów: postawić na węgiel czy energię odnawialną? a może zainwestować w atom? Jak zaopatrzyć w energię wszystkie swoje miasta i jednocześnie wygenerować zysk? Więcej o grze i zasadach przeczytacie w dedykowanym wpisie.

Dla kogo? Wysokie napięcie warto kupić z myślą o prezencie dla osób, które mają już za sobą pierwsze kroki w świecie gier planszowych. Gra powinna przypaść do gustu osobom lubiącym strategie i  dłuższe potczki. Gra zdecydowanie będzie za trudna dla dzieci.
Na ile osób? 2-6 graczy
Czas gry: 60-90 min

Splendor

Na koniec zestawienia najlepszych gier planszowych na prezent zostawiliśmy grę Splendor. To kolejny klasyk w tym zestawieniu. Tym różni się od opisanych powyżej planszówek, że mało jest w nim interakcji między graczami. Rozgrywka odbywa się w skupieniu i bardziej przypomina partię szachów, podzcas której trzeba dokładnie planować swoje kolejny ruchy. Warto jednak zaznaczyć, że rozgrywka jest szybka, co daje sporo okazji do rewanży.

Splendor - obrazek wyróżniający

W grze wcielamy się w renesansowych kupców, którzy nabywają kolejne budynki, środki transportu czy klejnoty. Wszystko w celu jak najszybszego bogacenia się. W grze trzeba umiejętnie zarządzać kartami i żetonami, które służą nam do kupowania kolejnych kart. Kto najszybciej uzbiera określoną liczbę punktów – wygrywa. Więcej o Splendorze dowiecie z wpisu poświęconego właśnie tej grze.

Dla kogo? W Splendor spokojnie mogą rywalizować już nastolatkowie. Górnego limitu wieku nie ma, o czym najlepiej powinien świadczyć fakt, że gra jest jedną z ulubionych planszówek mojego ojca 🙂
Na ile osób? 2-4 graczy
Czas gry: 20-40 min

Najlepsze gry planszowe na prezent – podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższym zestawieniem pomogliśmy Wam choć trochę w wyborze najlepszych gier planszowych na prezent. Gdybyście jednak nie znaleźli tu tego czego szukaliście, sprawdźcie koniecznie inne nasze zestawienia najlepszych gier. Znajdziecie tam między innymi najlepszy gry planszowe dla dzieci czy top gier planszowych dla dwóch osób. Dajcie znać w komentarzach jakich gier Waszym zdaniem w tym wpisie zabrakło!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.