Pędzące ślimaki - figurki ślimaków

Pędzące ślimaki – recenzja gry

Pędzące ślimaki - okładka gry

Nastała jesień, zatem wrzucamy propozycję jesiennej gry dla dzieci. Grafika na planszy do gry to kolorowe październikowe liście dębu oraz grzyby, czyli ikony jesieni 🙂 I w dodatku sama nazwa tak bardzo wpisuje się w jesienną atmosferę – Pędzące ślimaki – bo przecież w takie chłodniejsze dni wszystko dzieje się… wolniej 🙂 

Pełna nazwa gry to Pędzące ślimaki – Na jednej nodze. To trzecia wersja gry wydawnictwa Egmont z serii “Pędzące…”. W pierwszej pędzą zółwie, a w drugiej jeże. Gry generalnie tematycznie i wizualnie są podobne i to nie jest tak, że w kolejnych wersjach zmieniają się tylko zwierzątka, które pędzą. Oprócz nowych postaci, otrzymujemy również nowe zasady.

Pędzące Ślimaki – zasady gry

Rozkładamy planszę, wyjmujemy karty ślimaków, kolorowe kostki, figurki ślimaków oraz żetony punktów. O tym jakiego koloru ślimakiem będziesz w grze decyduje losowanie. Każdy zawodnik losuje kartę z dwoma kolorami ślimaków i nie dzieli się z innymi jakie kolory zwierzątek wylosował – do końca gry pozostanie to zagadką. 

Pędzące ślimaki - karty ślimaków

O ruchach ślimaków na planszy decydują wyniki rzutów kośćmi. Każdy zawodnik rzuca kostkami – pierwszy zawodnik rzuca 5 kości, wybiera jedną, przemieszcza ślimaka w kolorze wybranej kostki o tyle pól, ile na niej wypadło. Kolejnemu zawodnikowi przekazuje wszystkie kości z wyjątkiem tej wybranej, czyli 4. I tak do momentu, aż jednemu z zawodników zostanie tylko jedna kostka – wtedy ten zawodnik zbiera wszystkie kości ze stołu i rzuca pięcioma. I schemat powtarza się aż do zakończenia gry. 

Dwie ważne uwagi:

 • Na każdej kości, na jednej ze ścianek znajdziesz symbol ślimaka zamiast kropeczek. Taki wynik na kości daje możliwość przesunięcia ślimaka w kolorze kostki o dwa pola. Ta kostka nie jest odkładana – jest przekazywana kolejnemu graczowi. 
 • Możesz na planszy przesuwać DOWOLNEGO ślimaka, nie tylko swojego. 

Wyżej wspomniałam o żetonach punktów. Jak zdobyć punkt? 

 • Kończąc swój ruch na polu grzybka.
 • Spychając innego ślimaka lub ślimaki z pola – kiedy Twój ruch kończy się na polu, na którym stoją inne ślimaki (nie dotyczy pól z grzybkiem) automatycznie spychasz je o jedno pole niżej i dostajesz punkt!
 • Zdobywając ostatnie pole jako pierwsza/y. 
 • Zdobywając pierwsze, drugie i ostatnie miejsce.

Wygrywa ten, kto zdobędzie największą liczbę punktów. 

Pędzące ślimaki - plansza gry

Zawartość pudełka

 • plansza gry
 • 5 kart Ślimaków
 • 5 kostek
 • 5 figurek Ślimaków
 • 36 żetonów punktów

Elementy gry wykonane są rzetelnie. Plansza jest twarda, karty standardowe, kostki są ładnych kolorów, a postać ślimaka ściankach jest ładna, figurki są drewniane, w intensywnych barwach (plusik za to, że to nie plastik!), żetony to również twardy karton.

Pędzące ślimaki – nasza opinia

Zacznę od tego, że pierwszą rozgrywkę rozegraliśmy z dziećmi w różnym wieku: 3,5, 4 i 7 lat (wg instrukcji gra jest dla zawodników od 6 lat). O ile wszystkie dzieci świetnie poradziły sobie ze zrozumieniem zasad rozgrywki – jak się poruszać, za co są punkty, kto wygrywa, to nie poradziły sobie z regułą niezdradzania koloru swojego ślimaka 😀 Co więcej, gra rozpoczęła się od kłótni o kolor ślimaka, którym będą zarządzać w rozgrywce. Wyjaśnienie, że o tym decyduje losowanie zajęło nam chwilę. 

Pędzące ślimaki - elementy gry

Oczywiście u młodszych dzieci zabrakło elementu planowania podczas gry, aczkolwiek 7-latek fajnie już sobie z tym radził. To co jeszcze różniło go od młodszych to również to, że zdawał sobie sprawę, że przesuwając inne niż swoje ślimaki można pozytywnie wpłynąć na końcowy wynik gry. Co prawda to nie przyszło od razu, było wynikiem obserwacji i tłumaczenia, ale z każdą kolejną rozgrywką było coraz lepiej 🙂

Reasumując, jest to bardzo fajna pozycja dla (instrukcja naszym zdaniem słusznie sugeruje ok. 6-7-letnich) dzieci jako forma nauki planowania. Dla tych młodszych też jest fajnym tytułem, ale tutaj gra spełni funkcję bardziej rozrywkową niż edukacyjną 😉 Elementy wykonane są dobrze, bez obaw, że zniszczą się po kilku rozgrywkach. 

Poza tym rozgrywka trwa ok. 30 min. więc nie powinna znudzić malucha i jest dla (maks.) 5 osób – można zaangażować całą rodzinę. Polecamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.