Pandemic lekarstwo - wyróżniające

Pandemia: Lekarstwo – recenzja gry

Pandemia - okładka

Pandemia: Lekarstwo to kolejna adaptacja kultowej już gry kooperacyjnej Pandemia. Tak jak i w innych pozycjach z tej serii również i tu musimy współpracować, by wspólnie ocalić świat przed rozprzestrzeniającymi się chorobami. Każdy z graczy wciela się w jednego z dzielnych bohaterów o unikalnych zdolnościach, a szyki pokrzyżować może im tylko los, a dokładniej kości, od których bardzo dużo tu zależy… 

Zasady gry

Po przygotowaniu miejsca rozgrywki, wybraniu postaci oraz rozdzielenia wszystkich kości, których jest w tej grze naprawdę sporo, rozpoczynamy wspólną walkę, której stawką są losy całego świata. Naszym celem jest znalezienie lekarstwa na cztery śmiertelnie niebezpieczne choroby. 

Obszar gry dla Pandemic

Świat, po którym będziemy się poruszać składa się z sześciu obszarów. w których z różnym prawdopodobieństwem mogą mogą pojawiać się kolejne ogniska chorób reprezentowane tutaj przez kości w jednym z czterech kolorów odpowiadających poszczególnym chorobom. Ważnym elementem jest też Centrum Badawcze, na którym znajdują się dwie skale, których szczególnie musimy pilnować: skala zachorowań oraz skala rozprzestrzeniania się chorób. Jeśli któraś z nich przekroczy śmiertelny poziom gra się kończy, a wszyscy gracze przegrywają.  

Każdy z drużyny śmiałków ma swój własny zestaw kości, na których ścianach są wyrysowane akcje jakie możemy wykonać. Poza podstawowymi akcjami jak przemieszczanie się czy zebranie próbek, każdy ma swoją unikalną akcję, z której należy mądrze korzystać. Zaczynamy naszą turę właśnie od rzutu tymi kośćmi i wykonania akcji gracza. Uwaga! Wśród tych akcji może znaleźć się też Biohazard, który powoduje przesunięcie znacznika na skali zachorowań. Dlatego choć mamy możliwość przerzucania kośćmi do woli to należy z tym być bardzo ostrożnym. 

Karty postaci w grze Pandemic

W kolejnych krokach możemy zebrać próbki, przekazać je innemu graczowi oraz, o ile mamy wystarczającą liczbę próbek, to możemy spróbować wynaleźć lekarstwo. Proces znajdowania lekarstwa odbywa się oczywiście poprzez rzut kośćmi. Na koniec zarażamy kolejne regiony, czyli dorzucamy do obszarów kości zgodnie z cyfrą jaka na nich wypadła. Wtedy gra przechodzi na kolejnego gracza, aż znajdziemy lekarstwa na wszystkie choroby lub poziom zakażeń na świecie przekroczy krytyczny poziom. 

To tyle o zasadach i regułach w bardzo duuużym skrócie. Nie martwcie się, że Pandemia: Lekarstwo to gra zbyt skomplikowana. Jest wręcz wprost przeciwnie! A jeśli to co przeczytaliście powyżej jest mgliście jasne to tylko i wyłącznie moja wina w syntezie tych zasad 🙂  

Zawartość pudełka:

 • 48 kości infekcji, po 12 w każdym z 4 kolorów
 • 1 woreczek
 • 7 pionków graczy
 • 7 kart postaci
 • 37 kości graczy w 7 kolorach
 • 1 Centrum Badawcze ze skalą zachorowań oraz skalą rozprzestrzeniania się chorób
 • 6 żetonów regionów
 • 1 strzykawka: wskaźnik rozprzestrzeniania się chorób
 • 1 strzykawka: wskaźnik poziomu zachorowań
 • 10 kart zdarzeń
 • 1 żeton CDC
 • 1 karta chorób uleczalnych
 • instrukcja
Pandemia Lekarstwo - zawartość pudełka

Elementów w grze jest całkiem sporo, jednak większość z nich stanowią kości. Co do wykonania to absolutnie nie można się do niczego przyczepić: wszystkie elementy są odpowiednio duże, czytelne oraz sprawiają wrażenie bardzo trwałych. Instrukcja nie jest długa, ale należy przeczytać ją bardzo uważnie. My podczas pierwszych partii nie doczytaliśmy małego szczegółu i gra wydawała nam się ekstremalnie trudna 😀 

Pandemia: Lekarstwo – nasza opinia:

Jak to z grami kooperacyjnymi bywa jedni je uwielbiają, inni narzekają na brak rywalizacji. Najczęściej zaliczam się do tego drugiego obozu, dlatego to podsumowanie może być zbyt krytyczne. To co najbardziej mi przeszkadzało to zbyt duża losowość w tej grze. Na każdym kroku o rozwoju wydarzeń decyduje wynik rzutu kośćmi. A możliwości ujarzmienia tej losowości jest naprawdę niewiele. 

Z drugiej strony, gdy piszę tę recenzję to za oknami szaleje pandemia koronawirusa, a obserwowanie tego w jak szybkim i często przypadkowym stopniu rozprzestrzenia się ona po świecie skłania do refleksji, że może coś w tym jest. Z takim podejściem opanowanie takiej losowej pandemii, daje tym większą satysfakcję, że podjęło się właściwą decyzję na czas. Tylko, że po gry planszowe sięgamy nie po to by obserwować jak wir losowości wpływa na nasze losy, ale żeby właśnie pograć: podejmować decyzje, planować, układać strategię.  

Żeby jednak zakończyć pozytywnym akcentem tę recenzję to dodam, że mimo wszystko w Pandemia: Lekarstwo gra się całkiem przyjemnie. Wpływ ma na to na pewno bardzo dobre wykonanie gry oraz jej dynamika. Cała partia mieści się w 30 minutach, a na nudę czy przestoje na pewno nie można narzekać. Dlatego jeśli jesteście entuzjastami gier kooperacyjnych lub chcielibyście rozpocząć z nimi przygodę od solidnej pozycji to szczerze mogę polecić Pandemia: Lekarstwo 🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.