Rzucaj kolorowymi kostkami i dokładaj kolejne nóżki Twojej Stonodze! Nogi Stonogi to kolejna pozycja wśród gier dla dzieci. Proste zasady, szybka rozgrywka – a przy tym nauka liczenia i rozpoznawania kolorów. Jak sugeruje wydawca (Egmont) przeznaczona jest dla dzieci w wieku 4+. My tę pozycję znamy z gry z 3-latkiem. Ten nasz 3-letni kompan szybko zrozumiał zasady gry i po kilku minutach można było rozpocząć rozgrywkę (tutaj warto zaznaczyć, że to nie pierwsza planszówka z jaką miał styczność).
Zasady gry
Celem gry jest zbudowanie jak najdłuższej Stonogi poprzez dołączanie kolejnych płytek nóg.
Jak to zrobić?
W swojej rundzie zawodnik rzuca czterema kostkami z namalowanymi na jej ściankach bucikami w różnych kolorach oraz słoneczkiem (dżoker). Gracz dąży do tego, by w wyniku rzutu kostkami uzyskać jak największą liczbę bucików w tym samym kolorze, by dobrać płytkę, która najbardziej wydłuży jego Stonogę. Kostkami można rzucać trzykrotnie, a po każdym rzucie można odkładać tę kostkę, której wynik nas satysfakcjonuje.
Skąd dobieramy płytki?
Są dwie możliwości:
- dobieramy płytki z tych, ogólnodostępnych, które pozostały w grze lub
- dobieramy płytki z tych, ogólnodostępnych lub podbieramy płytki nóżek z już zbudowanych Stonóg naszych przeciwników (w tej wersji jest większa rywalizacja, ale również większe prawdopodobieństwo negatywnej interakcji :)).
Wygrywa ta osoba, której Stonoga ma więcej nóżek.
Nogi Stonogi – zawartość pudełka:
- 4 kostki,
- 4 płytki z początkami stonóg,
- 15 płytek z butami.
Elementów w grze jest niewiele i są niedużych rozmiarów. Obrazki są czytelne, mimo, że są małe nie ma problemu z policzeniem nóg/butów zbudowanej Stonogi. Płytki Stonóg wykonane są z grubszego kartonu, także powinny przetrwać nieco dłużej niż standardowe karty do gry 🙂
Nogi Stonogi – nasza opinia
Tę grę możemy śmiało polecić dla dzieci, które wcześniej nie miały do czynienia z planszówkami. Ze względu na bardzo proste zasady + bardzo podstawowe elementy strategii (tutaj dobór koloru butów, decyzja o wykonywaniu lub rezygnacji z kolejnych rzutów) bardzo dobrze sprawdzą się u początkujących. Losowość gry jest bardzo duża, ale tym najmłodszym wielką przyjemność sprawiają rzuty kostkami. 3 lub 4-latkowi niekiedy trzeba będzie pomóc w zarządzaniu kościami – to wg mnie dodatkowy, edukacyjny element tej gry 🙂
To, co najważniejsze w Nogi Stonogi to to, że w rozgrywce każdy jest sobie równy, bez względu na wiek i doświadczenie. Dla starszych dzieci proponujemy opcję z podbieraniem butów przeciwnikom – dzieciom może się spodobać psucie szyków dorosłemu (tylko trzeba uważać, niekoniecznie będzie to działać w obie strony).