TOP 5: Gry planszowe dla dwóch osób

TOP 5: Najlepsze gry planszowe dla dwóch osób

Gry planszowe dla dwóch osób to zupełnie inna kategoria gier, od której oczekujemy często nieco więcej niż od pozostałych gier. W końcu mniej jest tu mniej interakcji między graczami, rozmów czy wszelako pojętej „towarzyskości”. W tego rodzaju grach najważniejsza jest rozgrywka, która nie może być zbyt powtarzalna, monotonna. Musi po prostu zachwycać!

Planszówki dla dwóch osób są niesamowitą formą spędzania wspólnie czasu. Czy to do porannej kawy, w podróży pociągiem czy zamiast wieczornego filmu. Dlatego sięgamy po nie bardzo często i doświadczeniem w tym temacie chcemy się w tym wpisie podzielić. Przygotowaliśmy zestawienie 5 najlepszych, naszym zdaniem, gier planszowych dla dwóch osób. Sprawdźcie je koniecznie! 😉  

7 cudów Świata: Pojedynek

7 Cudów Swiata Pojedynek - okładka gry

Nie moglibyśmy zacząć tego rankingu w inny sposób niż od 7 Cudów Świata. Choć większość zna głównie wersję gry wieloosobową, o której możecie przeczytać tutaj. To na szczególną uwagę zasługuje wariant gry przygotowany specjalnie pod rozgrywkę dwuosobową.

W koncepcji gry niewiele się zmienia. Wciąż celem jest rozwijanie naszej cywilizacji, dbając zarówno o rozwój militarny, naukowy jak i cywilny. Zmieniają się jedynie zasady. W grze 7 cudów Świata: Pojedynek wprowadzono bardzo ciekawy sposób dobierania kart na rękę, który prowadzi do wielu trudnych wyborów. Gra tylko na tym zyskuje!

7 cudów Świata: Pojedynek jest jedną z najlepiej ocenianych gier planszowych wśród społeczności zgromadzonej wokół serwisu BoardGameGeek. Od długiego już czasu utrzymuje się w ścisłej czołówce tego rankingu. Dlatego jeśli jeszcze nie mieliście okazji zagrać w Pojedynek, to koniecznie nadrabiajcie zaległości!

 

Splendor

Splendor - obrazek wyróżniający

Gdy padł pomysł stworzenia tej listy, od początku było jasne, że Splendor musi się na niej znaleźć. Genialna gra, z prostymi zasadami, która gwarantuje niemal szachową rozgrywkę. Obmyślanie strategii, planowanie kilku kolejnych ruchów i przy tym pełna jawność informacji dla wszystkich graczy. Wszystko to sprawia, że Splendor stał się jedną z moich ulubionych gier planszowych.  

W Splendor równie dobrze gra się zarówno w dwie, trzy czy cztery osoby. Rozgrywka zajmuje maksymalnie 1h. Jeśli jeszcze nie znacie tej gry to koniecznie sięgnijcie po ten tytuł, naprawdę warto! A jeśli chcecie poczytać nieco więcej na temat gry Splendor sprawdźcie nasz wpis poświęcony właśnie tej grze.

 

Dolina kupców

Dolina kupców - zdjęcie wyróżniające

Z pozoru niewinna gra, polegająca na budowaniu straganów handlowych przy pomocy kolorowych zwierzątek. Jednak przy bliższym poznaniu Dolina Kupców okazuje się dobrze przemyślaną grą karcianą, którą cechuje dynamika gry i wielowariantowość. Do każdej rozgrywki wybieramy trzy różne gatunki zwierząt i w zależności od naszego wyboru gra może przebiegać zupełnie inaczej.

Choć Dolina Kupców to gra dla 2-4 osób, to nam zdecydowanie najbardziej spodobał się jednak wariant dwuosobowy.  Klasyczny karciany pojedynek 1 na 1. Dodatkowe zalety tej gry to na pewno niewielkie rozmiary, które pozwolą Wam zabrać Dolinę Kupców w podróż i bez problemu rozegrać partię np. w pociągu, oraz szybkie rozgrywki, co daje wiele okazji do rewanżu 😉

Mimo całej prostoty, Dolina Kupców to również gra, w której trzeba się nieco nagłówkować i obmyślić strategię. Oczywiście można też dać się ponieść losowi i liczyć na szczęście w kartach 😊

 

Listy z Whitechapel

Listy z Whitechapel - gry planszowe dla dwóch osób

W naszym topie najlepszych gier planszowych dla dwóch osób znalazło się też miejsce dla bardzo ciekawej i niestandardowej gry, czyli Listy z Whitechapel. Gra przenosi nas do czasów jednej z najbardziej znanej serii morderstw w historii świata – Kuby Rozpruwacza. W grze jeden z zawodników wciela się w postać samego Kuby i na ogromnej planszy z mapą Londynu popełnia kolejno zbrodnie wybierając spośród miejsc autentycznych zbrodni. Jego zadaniem jest, po dokonaniu każdego morderstwa, wrócić bezpiecznie do swojej kryjówki. Nie jest to jednak proste zadanie, gdyż jego tropem rusza pościg policyjny.

W Listy z Whitechapel można grać nawet w 6 osób. Jednak naszym zdaniem gra najlepiej sprawdza się w wariancie dwuosobowym, gdzie naprzeciwko siebie stają zbrodniczy umysł i chłodny zmysł detektywa. Gra robi ogromne wrażenie, zarówno jeśli chodzi o wykonanie, ale przede wszystkim o bardzo dopracowane szczegóły. Dodatkowo gra jest naprawdę dobrze zbilansowana, co sprawia, że złapanie Kuby nie jest ani zbyt proste, ani zbyt trudne. Z ciekawostek, gracz wcielający się w rolę Kuby może po dokonanej zbrodni wysyłać policji listy, które mają za zadanie zmylić pościg. Wysyłane listy są dokładną kopią listów wysyłanych przez Kubę Rozpruwacza. Jeśli poszukujecie gry strategicznej z dużą dawką dreszczyku koniecznie sprawdźcie tę pozycję!

Jeżeli zainteresowała Cię ta gra planszowa i chcesz dowiedzieć się więcej – koniecznie przeczytaj naszą recenzję Listów z Whitechapel!

Star Realms

Star Realms - zdjęcie wyróżniające

Star Realms to kolejna gra karciana w tym zestawieniu. Tym razem zamiast słodkich zwierzątek mamy galaktyczne krążowniki i miotacze blobów. Rozgrywka to nic innego jak kosmiczna bitwa osadzona w klimacie Star Treka czy starych dobrych Gwiezdnych Wojen. I tym co chyba najbardziej wyróżnia tę grę to właśnie klimat, który najlepiej oddają karty gry.

Gra opiera się na sprawdzonych mechanikach: kolekcjonowania kart i zakupu kart z dostępnego rynku. Star Relams jest zatem połączeniem ekonomicznej gry, w której musimy zarządzać dostępnym budżetem jak i strategii, w której musimy planować kolejne ataki na galaktyczna flotę przeciwnika.

I niby nic odkrywczego tu nie znajdziemy. Jednak wszystko jest na tyle dobrze dopracowane, że naszym zdaniem gra zasługuje na wymienienie jej wśród najlepszych gier planszowych dla dwóch osób. Jeśli też lubicie kosmiczny klimat przeczytajcie koniecznie naszą pełną recenzja Star Realms.

 

TOP 5: Gry planszowe dla dwóch osób – podsumowanie

W naszym rankingu znalazło się miejsce zarówno dla szybkich gier karcianych jak i długich, rozbudowanych, wieloelementowych planszówek. Znajdziecie tu zarówno ekonomiczne potyczki jak i wciągające strategie. Jednak wciąż jest to subiektywna lista i jest masa innych gier dla dwóch osób, które ktoś inny uzna za najlepsze. Dajcie znać w komentarzach jakie gry Waszym zdaniem powinny znaleźć się w tym topie. Może znajdziemy tam nowości również dla nas 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *