Dolina kupców - zdjęcie wyróżniające

Dolina Kupców – recenzja gry

Dolina Kupcow okladkaDolina Kupców (Gildia Wybitnych Handlarzy) to gra, krótko mówiąc, o handlowaniu. Każdy przyjmuje swój styl handlu. Niektórzy nie mają sobie równych w gromadzeniu towarów, bo mają do tego wrodzony talent. Inny natomiast korzystają z mniej przyzwoitych metod, by zagarnąć jak najwięcej dla siebie. Nawet, gdy w grę wchodzi zacięta rywalizacja muszą obowiązywać pewne zasady. Ale pewne triki są dozwolone. Uważaj! Nie daj się przechytrzyć.

Dolina Kupców to krótka, bo około 30-minutowa gra karciana dla 2-4 osób. Bardzo fajnie się sprawdza jako gra dla dwojga (my lubimy po nią sięgać w wolne wieczory). Gracze wcielają się w kupców (a dokładnie przebiegłe zwierzątka), zarządzają zasobami, wymieniają towary, wykorzystują triki, by zwyciężyć i stać się członkiem gildii. Wygrywa ten gracz, któremu uda się jako pierwszemu zbudować Kupiecki Stragan.

Dolina kupców - stragany

Zasady gry

Bardzo ogólnie o rozgrywce (dla dwóch osób, bo tę znam najlepiej; w wersji dla czterech osób gra się w parach).

1. Na początku wybieramy 3 z 6 talii kart zwierząt, którymi chcemy zarządzać w rozgrywce.
2. Każdy gracz otrzymuje po 10 kart – 3 Karty Zwierząt (są to karty z trikami, można też ich użyć jako walutę) i 7 Kart Rupieci (służą tylko jako waluta). Tasujemy swoje karty i układamy talię.
3. Rozkładamy Planszę Rynku i wykładamy na wszystkich 5 polach karty zwierząt.
4. Bierzemy na rękę 5 kart z naszej talii (i zawsze, po skończonej rundzie uzupełniamy talię w ręku do 5 kart) i wykonujemy nasze akcje; wszystkie wykorzystane w rundzie karty odrzucamy na osobisty stos kart odrzuconych; gdy nam zabraknie kart w naszej talii, tasujemy stos kart odrzuconych i układamy nową talię gry.
5. Twoja tura składa się z jednej akcji – chyba, że posiadasz kartę z plusem (+), wtedy możesz wykonać dodatkową akcję – trik. Akcje jakie możesz wykonać to:

  • akcja rynku – zakup karty z planszy
  • akcja trików – zagranie Karty Triku i wykorzystanie specjalnych umiejętności karty; dodatkowa akcja
  • akcja straganu – stworzenie stosu na straganie (Twoim celem w grze jest stworzenie na straganie 8 stosów kart o rosnącej wartości; pierwszy stos musi mieć dokładnie wartość jeden, czyli karta z której budujesz stos musi mieć numer 1 (numer zapisany w lewym górnym rogu); kolejny stos musi mieć wartość 2, kolejny 3 i tak dalej; stosy oczywiście mogą się składać z kilku kart, ale w takim samym kolorze (chyba, że posiadasz zdolności(karty) budowania w innych konfiguracjach); kart ze stosu nie używasz do gry
  • akcja sprzątania, czyli odrzucenie dowolnej liczby kart z ręki.

6. Dostawa – po skończonych akcjach graczy dobieramy karty i uzupełniamy Planszę Rynku.
7. Gra kończy się, gdy któryś z graczy jako pierwszy zbuduje 8 stos na swoim straganie.

Dolina kupców - talia gracza

Co wyróżnia grę Dolina Kupców?

Wyżej nie wspomniałam w ogóle o kartach gry. A są one wyjątkowe. Mowa o 6 taliach kart zwierząt, które zapewniają dużą różnorodność rozgrywki. Wśród nich znajdziemy:
Energiczne Papugi – pozwalają w prosty sposób zarządzać kartami w ręce
Przyjacielskie Pandy – czerpią korzyści z dobrych relacji z innymi sprzedawcami
Przebiegłe Szopy – jak nazwa wskazuje wprowadzają do gry negatywną interakcję, ich triki bezpośrednio wpływają na grę innych graczy
Zaradne Wiewiórki – gwarantują przyspieszoną rozgrywkę, budowa straganów z Wiewiórkami jest o wiele prostsza
Beztroskie Oceloty – wprowadzają do gry kostkę, czyli trochę losowości i chaosu
Sprytne Kameleony – pozwalają kopiować karty innego rodzaju

Dzięki 6 różnym taliom zwierząt – każde z innymi zdolnościami – kombinacji rozgrywki jest bardzo dużo. Bo do rozgrywki we dwoje potrzebujemy tylko 3 różne zwierzątka. Za każdym razem możemy łączyć je inaczej i za każdym razem rozgrywka będzie wyglądać zupełnie inaczej.

Dolina kupców - karty gry

Zawartość pudełka:

  • 110 kart
  • plansza
  • kostka
  • instrukcja

Razem z grą otrzymujemy solidną dwustronną planszę oraz 7 talli kart, o których była już mowa przy okazji opisu zasad. Wykonanie wszystkich elementów trzeba zaliczyć zdecydowanie na plus. Karty są bardzo kolorowe, może nieco „dziecinne” jednak przy tym bardzo czytelne i łatwo rozróżnialne między sobą.

Do gry dołączona jest dość ciekawa instrukcja, która za pomocą komentarzy do zasad wprowadza nas w kupiecki świat i nadaje grze klimatu. Naprawdę! Tę instrukcję czyta się wręcz z przyjemnością. Całość zamknięta jest w bardzo zgrabnym pudełku, które zmieści się w każdym plecaku czy torebce.

Dolina kupców - opakowanie

Dolina Kupców – nasza opinia:

Wykonanie:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Grywalność:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Towarzyskość:3 out of 5 stars (3,0 / 5)
Fabuła:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)

Powiem szczerze, że tę grę kupiliśmy przez przypadek – trafiliśmy na bardzo dobrą promocję i się zdecydowaliśmy. Nigdy nie marzyliśmy o tym, żeby pojawiła się w naszym zbiorze. A teraz się okazuje, że to gra, po którą bardzo często sięgamy, kiedy chcemy zagrać w coś we dwoje.

Dlaczego? Po pierwsze jest fajnie wykonana, skompresowana do małego, zgrabnego pudełka – dzięki czemu zdecydowaliśmy się ją wziąć w 9-godzinną podróż pociągiem i w nią zagrać! Po drugie rozgrywka trwa krótko, bo ok. 30-40 minut, więc nie ma obaw, że się znudzi w trakcie. Po trzecie jest to pozycja wielowariantowa: mnogość talii zwierząt pozwala nam na tworzenie różnych kombinacji rozgrywek. Po czwarte grę można traktować dwojako: podejść do niej jak do gry strategicznej i szukać rozwiązania na jak najszybszą i najbardziej efektywną rozgrywkę – emocje gwarantowane) albo pobawić się grą wykorzystując maksymalnie triki, zdolności postaci i na przykład jak najbardziej uprzykrzać przeciwnikowi dojście do celu 🙂 Zdecydowanie polecam tę grę planszową!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *