Paty Time - zdjęcie wyrównziające

Party Time – recenzja gry

Paty Time - okładka gry

Poszukiwania idealnej gry imprezowej doprowadziły nas do Party Time. Właściwie to najpierw zagraliśmy kilka razy u znajomych. Jednak decyzja o zakupie własnego egzemplarza nie zajęła dużo czasu, bo grze do ideału naprawdę blisko. Party Time to w skrócie mix wszystkiego co najlepsze w grach na imprezy: gry słowami, pantomima, tabu i wiele innych.

O szczegółach napiszę za chwilę. Zacznę od tego, że gra na początku może przerazić. Widok ogromnej planszy, masy różnych zadań, klepsydry i ruletki nie zapowiada prostej i przejrzystej gry. A jednak! Party Time naprawdę zaskoczy Was swoją przystępnością. Spokojnie zrozumiecie zasady już po pierwszym szybkim tłumaczeniu czy przeczytaniu instrukcji, która nie jest taka długa.

Paty Time - karty + figurki

Zasady gry

Zasady są tak proste, że zmieszczą się w kilku krótkich punktach:

 • Dzielimy się na max. 6 drużyn (po minimum 2 osoby), wybieramy kolor pionka dla swojej drużyny i ustawiamy go na starcie.
 • Jeden gracz z drużyny kręci ruletką (możliwe wartości to 1,2 lub 3) i przesuwa się na planszy o określoną liczbę pól.
 • Ikona na polu, na którym wylądował wskazuje typ zadania jaki musi wykonać, a możliwości są następujące: opisywanie słów (takie Tabu), pantomima, rymy, zgadywanie znanych osobistości i wymyślanie słów na określoną literę.
 • Gdy gracz już zna typ zadania bierze karty z odpowiedniego stosu na planszy i wykonuje zadanie spod cyfry, która znajduje się na jego polu (wartości od 1 do 8). Ma na to określoną ilość czasu, którą odmierza klepsydra.
 • Za wykonanie zadania drużyna otrzymuje punkty zgodnie z kartą punktacji (bardzo przejrzysta karta). Kolejka przechodzi na następną drużynę i gracza.
 • Wygrywa drużyna, która jako pierwsza dotrze do końca planszy.

Paty Time - karty zadań

Warto w tym miejscu napisać nieco więcej o zadaniach, przed jakimi stają gracze Party Time. O ile opisywanie słów czy pantomima są dość oczywiste, to pozostałe mogą być dla wielu osób nowością. Opisywanie znanych osobistości najbardziej przypomina chyba grę Time’s Up! Tu również musimy opisać znaną postać za pomocą dowolnych słów. Z tą różnicą, że kategorie osobistości są zupełnie wymieszane. Znajdziemy tam zarówno sportowców, gwiazdy kina czy polityków. Dlatego myślę, że jest to najtrudniejsza z kategorii zadań. Dla mnie zmorą byli projektanci mody 😀

Dość nieoczekiwanie trudności sprawia również wymyślanie słów na określoną literę. W czasie odmierzanym przez klepsydrę trzeba wspólnie całą drużyna podać 20 rzeczowników rozpoczynających się od litery wskazanej przez wylosowaną kartę. Presja czasu i wzajemne przekrzykiwanie się potrafią naprawdę doprowadzić do absolutnej pustki w głowie.

Najciekawszą moim zdaniem kategorią są jednak rymy. W tym zadaniu dostajemy pięć kart, na każdej z nich pod określonym przez pole numerem są proste pojedyncze słowa. Naszym zadaniem jest ułożyć pierwszy wers rymu tak, by to słowo znalazło się na końcu frazy. Zadaniem naszej drużyny jest oczywiście dokończyć ten rym, ale z zastrzeżeniem, że całość ma mieć sens. Jest to niesamowicie kreatywne zadanie, przy którym zawsze jest masa śmiechu i podziwu dla osób wymyślających naprawdę fikuśne rymy. Za to zdanie można też dostać najwięcej punktów, więc warto się starać.

Paty Time - plansza

Party Time – zawartość opakowania

 • 400 kart ze słowami do pokazania lub opisania
 • plansza do gry
 • klepsydra
 • 6 pionków
 • instrukcja

Wykonanie gry jest na naprawdę solidnym poziomie. Plansza jest dość duża, ale przy tym odpowiednio gruba, co zabezpiecza ją przed zagnieceniami czy innymi zniszczeniami. Ruletka jest przymocowana do wspomnianej planszy, więc nie ma obawy, że gdzieś ją po drodze zgubimy.

W Party Time głównymi elementami są jednak karty, dlatego warto poświęcić im kilka słów. Po pierwsze: jest ich bardzo dużo. Na każdej karcie osiem różnych wariantów zadań (czyli słów do pokazania/opisania). Zatem nie ma szans, że gra wam się szybko znudzi czy będzie powtarzalna. Wystarczy pamiętać o dokładnym tasowaniu kart przed każdą nową rozgrywką. Do tego karty są bardzo przejrzyste. Nie zawierają żadnych rozpraszaczy czy udziwnień. W 100% spełniają swoją funkcję.

Paty Time - zawartość opakowania

Party Time – podsumowanie

Wykonanie:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Grywalność:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Towarzyskość:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Fabuła:2 out of 5 stars (2,0 / 5)

Proste zasady i dość krótki czas rozgrywki sprawiają, że Party Time jest bardzo dynamiczną grą. Cały czas coś się dzieje. Jeśli akurat nasza drużyna nie wykonuje zadania to na pewno nie będziemy się nudzić. Nawet jeśli zadanie nie dotyczy nas bezpośrednio i tak się w nie angażujemy całym sobą: przez kibicowanie innym, wymyślanie w głowie własnych odpowiedzi czy pilnowanie klepsydry by przypadkiem przeciwnik nie przekroczył czasu.  

Pod tym względem gra ma przewagą nad jedną z moich ulubionych imprezowych planszówek, czyli Tajniakami. Jednak podobnie jak w Tajniakach, teoretycznie, nie ma ograniczenia co do liczby graczy. Co jest moim zdaniem szczególnie ważne podczas spotkań w większym gronie. Jednak nie myślcie, że jest to gra stricte na imprezy. W spokojnych 4-osobowym gronie też będziecie się świetnie bawić.

Dodatkowo, gra jest dość uniwersalna. Każdy znajdzie tam coś dla siebie i jeśli nie jesteś dobry w odgadywanie znanych postaci to na pewno świetnie radzisz sobie z kalamburami lub jesteś mistrzem rymowania 😉 Z naszej strony nie pozostaje nic innego jak tylko polecić Party Time, każdemu kto chce się dobrze bawić przy grze w planszówkę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *