Star Realms - zdjęcie wyróżniające

Star Realms – recenzja gry

Star Realms - okładkaDawno, dawno temu w odległej galaktyce… Ups! Pomyliłem gwiezdne uniwersa. A pomylić się łatwo, bo choć Star Realms ni jak ma się do świata przedstawionego w sadze Gwiezdnych Wojen, to jednak czuć w nim ten sam klimat co w filmach oryginalnej trylogii czy serialach takich jak Star Trek. Ten sam sentyment do wymyślnych nazw, gwiezdnych potyczek i odrobiny kiczu objawiającego się na grafikach kart. Zresztą, przekonajcie się sami 😉

Star Realms to dwuosobowa, karciana gra bitewna wykorzystująca mechanikę rozbudowy talii. Podczas gry wcielamy się w rolę przywódców galaktycznej floty i mierzymy się z przeciwnikiem sam na sam w pojedynku na śmierć i życie. Będziemy musieli wykazać się umiejętnościami handlowymi oraz taktycznymi. Tylko odpowiedni rozwój naszej floty może zapewnić nam ostateczne zwycięstwo. Zainteresowani? No to poznajmy zasady.

Zasady gry

Każdy z graczy rozpoczyna rozgrywkę z 10 kartami w talii osobistej. Wśród nich są: 2 Żmije, czyli niewielkie okręty militarne zadające minimalne obrażenia, oraz 8 zwiadowców, czyli okrętów, które zapewniają nam walutę niezbędną do zakupu kolejnych jednostek. Poza tym na środku stołu rozłożona jest Talia Handlowa, zawierająca zawsze 5 odkrytych kart oraz Talia Odkrywców, czyli okrętów dających nam nieco większy budżet. Dodatkowo przed każdym z graczy ustawiona jest talia kart Autorytetu, która oddaje nasz aktualny poziom życia. Na początku każdy z graczy ma po 50 punktów autorytetu.

Star Realms - przygotowanie do gry

Rozgrywka podzielona jest na tury, które gracze wykonują naprzemiennie. W trakcie swojej tury możemy zagrywać karty z ręki, by wykorzystywać ich zdolności. W skrócie zdolności można opisać następująco:

 • handlowa – pozwala na uzyskanie funduszy niezbędnych do zakupu kolejnych jednostek
 • walki – służy do atakowania floty przeciwnika i obniżania jego punktów życia
 • autorytetu – podnosi nasz poziom życia o określoną liczbę punktów autorytetu.

Po wykonaniu wszystkich zaplanowanych przez nas akcji, dobieramy na rękę 5 kart z naszej talii osobistej i kolejka przechodzi na drugiego gracza. Ważne, że po zagraniu kart nie tracimy ich bezpowrotnie, ale lądują one (wraz z nowo nabytymi kartami) na stos kart odrzuconych. Ten stos w przyszłości stanie się naszą nowa talią osobistą.

Każda z kart należy do jednej z 4 frakcji: Blobów, Federacji Handlowej, Gwiezdnego Imperium i Kultu Maszyn. Jest to ogromnie ważne, ponieważ na każdej z kart widnieją od 2 do 3 zdolności:

 • Główna – którą możemy użyć zawsze po zagraniu danej karty.
 • Zdolność frakcji – możemy jej użyć tylko wtedy, gdy posiadamy min. 2 jednostki należące do tej samej frakcji.
 • Zdolność złomowania – której użycie, wiąże się z bezpowrotną utartą okrętu. Szczególnie przydatna pod koniec rozgrywki, aby zadać ostateczne obrażenia.

Star Realms - karty okrętów

Ostatnia ważna rzecz dotycząca kart. Są dwa rodzaje jednostek: okręty oraz bazy. Te pierwsze po zakończeniu naszej tury odkładamy na stos kart odrzuconych. Natomiast bazy pozostają w naszej flocie do momentu aż przeciwnik je zniszczy. Niektóre bazy posiadają również funkcję posterunku, co oznacza, że przeciwnik nie może atakować bezpośrednio nas zanim nie zniszczy tych baz. Czyli stanowią one dodatkową tarczę ochronną.

Gra kończy się w momencie, gdy któryś z graczy straci wszystkie swoje punkty autorytetu. Jeśli po powyższym opisie gry uważacie, że Star Realms jest trudne i skomplikowane, to jest to tylko i wyłącznie moja wina. Jest wprost przeciwnie. Zasady gry są bardzo proste i już po pierwszej partii można odłożyć na bok instrukcję i kontynuować rozgrywkę bez przypominania sobie zasad.

Star Realms – zawartość opakowania

 • 80 kart Talii Handlu
 • 16 kart Zwiadowców
 • 10 kart Odkrywców
 • 4 karty Żmij
 • 12 kart Autorytetu 1/5
 • 6 kart Autorytetu 10/20
 • instrukcja

Niemal wszystkie elementy załączone do gry to karty. Są one w standardowym, klasycznym rozmiarze. Dość cienkie, dzięki czemu gra zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Jednak, są dość intensywnie używane, co pewnie będzie prowadzić do ich szybkiej ścierlaności. Grę mamy zbyt krótko, by móc w 100% to potwierdzić. Poza tym karty są bardzo czytelne. Wszystkie utrzymane w tym samym stylu graficznym. Czasami nieco kiczowatym, przypominającym stare, niskobudżetowe filmy Sci-Fi 🙂

Mamy jednak sporo zastrzeżeń do opakowania gry. Cienkie opakowanie wykonane z grubego papieru psuje się bardzo szybko. Mieści ono jedynie karty i instrukcję, co jest plusem, bo zajmuje bardzo mało miejsca. Jednak po włożeniu gry do plecaka/torebki, bardzo szybko pojawiają się na nim wgniecenia.

Star Realms - talia kart

Star Realms – nasza ocena

Wykonanie:2.5 out of 5 stars (2,5 / 5)
Grywalność:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Towarzyskość:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Fabuła:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)

Star Relams to gra stworzona przez zawodowych graczy. Dlatego mechanika gry jest starannie dopracowana i zapewnia frajdę na wiele rozgrywek. Star Realms to również długo poszukiwana przez nas planszówka dla dwojga. Świetnie sprawdza się w tym wariancie, co potwierdzić mogą starania o organizację turniejów w Star Realms.

Rozgrywki są szybkie (około 30 min) i bardzo dynamiczne, gdy już dobrze załapie się zasady. Jedyny minus to słaba jakość wykonania opakowania gry, ale z tym można przecież sobie jakoś poradzić. Star Realms posiada poza wariantem 2-osobowym również warianty wieloosobowe, ale wymagane są do tego kolejne zestawy kart.

Podsumowując: grę zdecydowanie polecam jeśli szukacie solidnej pozycji do gry w dwie osoby. Gra przypadnie również do gustu wszystkim fanom Science Fiction. Ci na pewno docenią iście galaktyczny klimat Star Realms 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *