Bankrut - zdjęcie wyróżniające

Bankrut – recenzja gry

Bankrut - okładka

Pewnie choć raz w życiu byliście na targu lub słyszeliście jak wygląda praca kupców. Sprzedający wykrzykują reklamowe hasła “Buty! Tanio! Prawie za darmo! Pani, Panie – mam Twój rozmiar”. Wyjątkowe przeżycie. Dlaczego o tym piszę? W grze planszowej Bankrut to Wy wcielacie się w role kupców i handlujecie – właśnie w ten sposób. Kto głośniejszy, ten wygrywa 😉

Bankrut to karciana gra planszowa dla 3-6 osób. Rozgrywka trwa około 30 minut. Cała rozgrywka dzieli się na tyle rund, ile w grze jest zawodników (w każdej rundzie obowiązują takie same zasady). Wygrywa zawodnik, który zdobędzie największą liczbę punktów. Pytanie, jak je zdobyć?

Zasady gry

Gra polega na zdobywaniu kart, wymieniając się nimi dowolną ilość razy z innymi graczami (wszystkie wymiany odbywają się jednocześnie). Starajcie się zdobyć jak najwięcej kart danego rodzaju. Punkty zdobywacie wtedy, gdy będziecie mieć na ręku ponad połowę kart danego towaru. Uwaga, nie zostań bankrutem!  Za jeden z towarów będą przyznawane punkty ujemne!

Bankrut - karty towarów

Gra Bankrut składa się z 61 kart towarów: cegły, zboże, drewno, owce, ryby, prosiaki, kawa, zioła i złoto. Na każdej karcie widnieje cyfra, która oznacza ile jest kart danego rodzaju. Np. na karcie “RYBY” jest 7, czyli kart ryb jest siedem. Rozdajemy wszystkie karty graczom i jedną kartę wykładamy na stole odkrytą. Karty można wymieniać między sobą, można też zabrać kartę ze środka stołu i zastąpić ją jedną kartą z ręki. Wszystkie wymiany odbywają się jednocześnie. Karty można wymieniać za darmo, dwie za jedną – w każdej kombinacji. Jeżeli więcej niż połowa kart gracza jest jednego rodzaju (lub wydaje mu się, że tak jest) krzyczy głośno STOP i kończy rundę.

Następuje liczenie punktów. Na początku punkty za krzyknięcie STOP: + 5 punktów jeżeli gracz rzeczywiście ma więcej niż połowę kart jednego rodzaju; -5 punktów jeżeli nie ma. I punkty za towary:

  • 2 punkty za każdą kartę, jeżeli gracz posiada wszystkie karty danego towaru (np. za 7 kart ryb – 14 punktów),
  • 1 punkt za każdą kartę towaru, jeżeli gracz ma więcej niż połowę kart danego towaru (np. gracz ma cztery z siedmiu kart ryb, czyli otrzymuje 4 punkty)
  • 1 punkt ujemny za każdą kartę, która aktualnie wyłożona jest na środku stołu.
  • Za pozostałe karty gracze nie otrzymują punktów.

Po podliczeniu punktów i zapisaniu ich w notatniku rozpoczyna się nowa runda. Kto zdobędzie najwięcej punktów, wygrywa.

Bankrut - elementy gry

Bankrut – nasza opinia:

Wykonanie:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
Grywalność:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Towarzyskość:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Fabuła:2 out of 5 stars (2,0 / 5)

Bankrut to ciekawa pozycja wśród planszówek zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Twórcy gry sugerują, że gra jest przeznaczona dla osób w wieku 8+. Wydaje nam się, że nie każdy ośmiolatek poradzi sobie z Bankrutem. Podczas rozgrywki dzieje się bardzo dużo. Oprócz tego, że trzeba świadomie i szybko przeprowadzać wymiany, równocześnie należy obserwować jaka karta leży na stole. Sam proces handlu i negocjacji jest nie lada wyzwaniem, nawet dla starszego dziecka. Po poznaniu wszystkich zasad gra przebiega bardzo sprawnie, jest baaardzo dynamiczna. Zasady są bardzo jasne, w bardzo czytelny sposób opisane w instrukcji. 

Jest to kolejna pozycja wśród gier “hałaśliwych”. Podobnie jak np. Dobble generuje sporo gwaru i głośnych krzyków, co niekoniecznie jest wadą 🙂 I nawiązując do samego procesu  – “słabe” jest to, że jeżeli targujemy się, to raczej z osobami siedzącymi obok, blisko nas. Trudno skierować jakąś propozycję do osoby, która siedzi na drugim końcu stołu. Można oczywiście to urozmaicić zmieniając co rundę miejsce przy stole – nam nie chciało się ani razu 😉 Reasumując, gra jest niebanalna i inicjująca bardzo dużo interakcji. Losowość jest dość spora – jak to w grach karcianych. Dobrze sprawdzi się na imprezę, a także na zabawę z dziećmi (tymi starszymi, około 10+). My bardzo dobrze bawimy się podczas tej gry – ale należy ją dawkować 😉

Bakrut - karty gry

Bankrut – zawartość pudełka:

  • 61 kart towarów
  • notes z arkuszami wyników
  • ołówek do zapisywania wyników
  • instrukcja

Karty gry wykonane są poprawnie – grafiki są fajne, bardzo czytelne. Są dość miękkie, a podczas gry dość niedelikatnie używane, więc zakładamy, że mogą się szybko zużyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *