TOP 5 gry planszowe dla dzieci

TOP 5: Gry planszowe dla dzieci

Z planszówkami dla dzieci jest tak, że ich liczba dostępna w sklepach potrafi zawrócić w głowie. Wszystkie przyciągają pięknymi okładkami, często z wizerunkami ulubionych bohaterów dzieci. Jednak każdy kto choć raz wybierał gry planszowe dla dzieci wie doskonale jak trudny to wybór. W końcu poza sama zabawą i zadowoleniem dziecka, dobrze by gra planszowa dostarczała walorów edukacyjnych, a najlepiej, by przy okazji była na tyle uniwersalna, by dorośli również się przy niej świetnie bawili.

My również nie raz stawaliśmy przed tym wyborem i doskonale wiemy ile może on przysporzyć zmartwień. Dlatego, by nieco pomóc innym w wyborze lub przynajmniej nakierować na godne uwagi pozycje przygotowaliśmy zestawienie najlepszych naszym zdaniem gier planszowych dla dzieci. Przy wyborze kierowaliśmy się nie tylko reakcjami dzieci, ale stawialiśmy też na uniwersalność planszówek oraz wybieraliśmy takie pozycje, które również rozwijają. Bo o to przecież w tym chodzi, co nie? 😉

1. Cortex dla Dzieci

Cortex 2 - zdjęcie wyróżniająceNie moglibyśmy rozpocząć tego rankingu inaczej – Cortex dla Dzieci to pozycja wręcz obowiązkowa! Jest to gra stworzona z myślą o rozwoju najmłodszych. Zadania w niej zawarte zaprojektowano tak, by wzmacniać pamięć, zręczność i zdolność kojarzenia faktów. Dostępne są dwa wydania dla dzieci. Oba zawierają po 8 rodzajów wyzwań, które rozwijają różne funkcje ludzkiego mózgu. Za prawidłowe odpowiedzi otrzymuje się części układanki mózgu. Pierwsza osoba, która zdobędzie wszystkie 4 części i ukończy swój obrazek mózgu, zostanie zwycięzcą!

Gra przeznaczona jest dla 2-6 osób. Dobrze sprawdza się zarówno w dwuosobowym wariancie jak i w większym gronie. To, o czym warto pamiętać, to że wyzwania nie należą do najłatwiejszych. Potrafią przysporzyć kłopotu nawet dorosłym. Dlatego grę polecamy dla dzieci w wieku minimum 6-7 lat. Jednak nie obawiajcie się, że gra będzie za trudna dla dziecka. Bardzo często okazuje się, że nasze małe pociechy są zdecydowanie bystrzejsze od nas! 🙂

2. Kingdomino

Kingdomino - zdjęcie wyróżniajaceSkoro była już gra rozwijająca pamięć i zręczność, to pora na planszówkę, która sprawi, że dzieci rozwiną umiejętności planowania i strategicznego myślenia. Nie znam przyjemniejszej gry dla dzieci niż Kingdomino. Niby zwykłe, dwuczęściowe płytki, przypominające klasyczne domino, a potrafią pochłonąć na wiele godzin! Gra polega na budowaniu naszego królestwa z dwuczęściowych płytek terenu. Ważne jednak jest to, by nasze królestwo posiadało odpowiednią formę i było spójne. Cała trudność polega jednak na tym, że musimy tak zaplanować układanie płytek, by zdobyć na koniec jak najwięcej punktów. A za co je zdobywamy? Za spójne obszary identycznego terenu np. wody, lasu, pól czy łąk. Im większy taki obszar oraz im więcej posiada on namalowanych na płytkach koron tym więcej punktów.

Kingdomino zachwyca wykonaniem. Grafiki zaprezentowane na płytkach są świetne, pełne zabawnych detali, a największe wrażenie robią trójwymiarowe figurki zamków. Gra dla dzieci na początku nie wydaje się zbyt prosta, jednak już po 1-2 rozgrywkach szybko zaczynają łapać o co w tym chodzi i świetnie sobie radzą. Naprawdę! Będziecie zaskoczeni jak maluchy potrafią logicznie myśleć i planować swoje działania. Jest jeszcze jedna ważna informacja o Kingdomino – ta gra potrafi wciągnąć nie tylko najmłodszych graczy! Nie raz zdarzało nam się grać w nią długo po tym jak wszystkie dzieci poszły już dawno spać 😀

3. Dobble Kids

Dobble Kids - zdjęcie wyróżniająceNastępna gra w naszym zestawieniu to absolutny klasyk. Prostota zasad, niezwykle krótki czas gry oraz niesamowita grywalność to coś, co na pewno wyróżnia Dobble. Gra powstała w niezliczonej liczbie wariantów. Co ciekawe doczekała się także wersji dla dzieci. Choć już klasyczny wariant gry świetnie nadaje się do gry z dziećmi, to na pewno należy zwrócić uwagę na wersję Dobble Kids, która stworzona została dla naprawdę najmłodszych graczy. Już 3-4 letnie dziecko sobie z nią poradzi. Wersja Kids charakteryzuje się tym, że na kartach gry narysowane są dobrze znane każdemu dziecku zwierzęta, a jeśli jeszcze nie znane, to jest to świetna okazja do nauki.

Dobble opiera się na spostrzegawczości. Naszym zadaniem jest znalezienie dwóch identycznych elementów na naszej karcie oraz karcie na środku stołu. Kto pierwszy ujrzy pasujące elementy, nazywa je głośno i zabiera kartę. Ten gracz który na koniec będzie miał więcej kart, wygrywa. Tak w skrócie wygląda jedna z minigier, których łącznie jest 5.  Zatem zasady zrozumieją już najmłodsi gracze, a może dla wielu z nich to świetna okazja by rozpocząć przygodę z planszówkami? Pisząc o zaletach gry Dobble warto wspomnieć o jej niewielkich rozmiarach. Całość mieści się w zgrabnym metalowym pudełeczku, które spokojnie zmieści się w każdym plecaku czy torebce.

4. Superfarmer

Superfarmer obrazek wyrózniejącyCo dzieci uwielbiają najbardziej? Słodycze. No dobra… Ale co jeszcze? Zwierzątka. Tak! Wszystkie dzieci kochają zwierzątka, prawda? Co więc powiecie na grę planszową, która polega na rozwijaniu swojej farmy poprzez pozyskiwanie kolejnych rodzajów zwierzątek: owieczek, krówek, piesków czy koni? Świetny pomysł, co nie? A gdy dodamy do tego jeszcze mechanikę gry, dzięki której dzieci uczą się dodawania czy pojęć takich jak para, otrzymujemy świetną planszówkę dla maluchów, czyli Superfarmer.

Zasady gry są proste: rzuć kostkami, zobacz jakie zwierzątka wylosowałeś, policz ile Ci się należy. Tylko pamiętaj, nie możesz dopuścić, by Twoje stado za bardzo się rozrosło. Więc gdy uzbierasz odpowiednio dużo zwierzątek jednego rodzaju wymień je na inne. Kto pierwszy skompletuje wszystkie zwierzęta dostępne w grze – wygrywa. Dzieci uwielbiają powiększać swoje stada, liczyć zwierzątka i otrzymywać kolejne. Podczas tej gry niesamowicie szybko uczą się dodawać, mnożyć czy dzielić. Gra posiada spory czynnik losowości – na kostkach są też lis i wilk. Jeśli się dobrze przed nimi nie zabezpieczymy, poprzez dodanie do naszej farmy psa, możemy stracić niemal wszystko. To również niezwykle cenna lekcja dla dzieci.

Poza walorami edukacyjnymi czy rozrywkowymi, Superfarmer to również świetne wykonanie. Grafiki są bardzo kolorowe i dosyć zabawne. Pisząc o Superfarmerze warto wspomnieć, że jest to gra projektu polskiego matematyka – Karola Borsuka, który stworzył ją w czasach II Wojny Światowej. Jak widać gra jest na tyle dobra, że przetrwała już kilkadziesiąt lat i wciąż cieszy się popularnością.

5. Dixit

Dixit - plansza gryNa koniec rankingu zostawiliśmy grę nieco abstrakcyjną – Dixit. Jest to gra również oparta na skojarzeniach, jednak w tym wypadku musimy porządnie rozruszać naszą wyobraźnię. Dixit składa się z dość sporej talii kart, na których znajdują się przeróżne obrazki. Zarówno nieco mroczne, jak i utrzymane w dość radosnej atmosferze. Każda karta jest zupełnie inna i przedstawia czasami wprost niesamowite sytuacje. Jednak wszystkie mają jedną wspólną cechę – przedstawione na nich rysunki są niejednoznaczne. I to właśnie należy wykorzystać w tej grze. Naszym zadaniem jest podać hasło, a następnie każdy z graczy, wybiera po jednej swojej kracie, która jego zdaniem najlepiej pasuje do podanego hasła. Po zebraniu wszystkich kart i potasowaniu ich następuje głosowanie. W zależności od rozkładu głosów możemy zdobyć różną liczbę punktów. Najważniejsze jednak jest to, że jeśli wszyscy gracze zagłosują na naszą kartę nie zdobywamy punktów. Zatem nasze hasło nie może wprost opisywać grafiki na karcie. Tu zaczyna się cała zabawa 🙂

Byłem zaskoczony jak bardzo dzieci lubią tę grę. W końcu nie jest ona prosta i czasami sam muszę się nagłowić nad wymyślaniem haseł. Dzieci jednak nie mają oporów by z odwagą rzucać kolejne hasła. Przyjemność sprawia im odgadywanie i domyślanie się co ta druga osoba miała na myśli. Oczywiście hasła dzieci nie są tak wyszukane jak dorosłych – nikt nie rzuca tytułami filmów czy postaciami popkultury. Gra ma niesamowity wpływ na rozwój abstrakcyjnego myślenia wśród dzieci, doszukiwania się szczegółów i powiązań między obrazkami. Choć nie jest to oczywisty wybór dla dziecka, to z doświadczenia wiem, ze najczęściej jest on trafiony!

Gry planszowe dla dzieci – podsumowanie

Z pewnością powyższy ranking jest mocno subiektywny i nie zawiera wszystkich najlepszych gier planszowych dla dzieci. Bo pewnie w wiele z nich nie było nam dane zagrać 🙂 Gdy zbierze się kolejna porcja interesujących pozycji dla dzieci na pewno się nią z Wami podzielimy. Co do powyższych gier to z czystym sumieniem mogę ją polecić każdemu kto planuje zakup gry na dzieci. Każda z nich to porcja dobrej zabawy, również dla dorosłych oraz solidnej nauki w niesamowicie przystępnej formie. Czyli w skrócie spełniają wszystko to co powinny mieć w sobie gry planszowe dla dzieci!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *