Cortex 2 - zdjęcie wyróżniające

Cortex 2 – recenzja gry

cortex 2 dla dzieci - okładkaWyzwij przyjaciół na pojedynek! Łap grę Cortex 2 i mierz się z rzuconymi wyzwaniami, wykaż się refleksem. Pokaż, że potrafisz logicznie myśleć i szybko podejmować decyzje. Udowodnij, że jesteś mistrzem skojarzeń i zapamiętywania. Gimnastyka mózgu gwarantowana!

“Oto dynamiczna i wesoła gra, która pozwoli Wam wzmocnić pamięć, zręczność i zdolność kojarzenia faktów, jednocześnie pozostając świetną zabawą!”

Cortex 2 to kolejna gra dla dzieci w naszym zbiorze. I kolejna pozycja dziecięca (po Dobble Kids), którą możemy zaliczyć do gier edukacyjnych. W grze może wziąć udział od 2 do 6 graczy. Zawodnicy rywalizują między sobą odpowiadając na 8 rodzajów wyzwań. Kto udzieli najwięcej poprawnych odpowiedzi i tym samym jako pierwszy zdobędzie wszystkie 4 części mózgu, wygrywa!

Cortex 2 - karty zadań

Cortex 2 – zawartość pudełka:

  • 90 kart (74 karty testów, 6 kart wyzwań, 10 kart faktur z wytłoczeniami)
  • 6 układanek z obrazkiem kolorowego mózgu (razem 24 części)

Karty gry generalnie wykonane są poprawnie. Nie uległy zniszczeniu po kilku rozgrywkach – mimo, iż ich nie oszczędzaliśmy 🙂  Są dość duże i wszystko dokładnie na nich widać. Grafiki na nich umieszczone są wyraźne i ciekawe. Ale najciekawsze są te fakturowane karty. Wykonana na nich struktura jest niebanalna – jest faktura klawiatury, motyla, malin, kości do gry, plastra miodu i inne. Kiedy widzimy je i dotykamy ich, faktura wydaje się oczywista. Ale kiedy odejmiemy zmysł wzroku już nie jest tak łatwo tę strukturę rozpoznać 😉 jest to świetny element gry, bardzo ją urozmaica.

Cortex 2 - karty faktury

Krótko o rozgrywce Cortex 2

Pierwszym etapem gry jest rozłożenie kart faktur na stole – przez 30 sekund każdy gracz może je dotykać i próbować zapamiętać. Następnie te karty formowane są w stos, są zakryte. Z kart wyzwań formujemy drugi stos, ten również jest zakryty. I gra się rozpoczyna. Najmłodszy gracz odkrywa pierwszą kartę ze stosu kart wyzwań i kładzie na stole tak, aby wszyscy ją widzieli. Osoba, która jako pierwsza stwierdzi, że zna odpowiedź zakrywa kartę dłonią i głośno udziela odpowiedzi. Następnie zabiera dłoń, inny gracze ustalają, czy miał rację. Jeśli tak – zabiera tę kartę i kładzie przed sobą, jeżeli nie traci możliwość odpowiedzi przy kolejnej odkrytej karcie. Jeśli zawodnik uzbiera 2 karty o takim samym rewersie, to wymienia je na jedną z 4 części układanki mózgu.

Rodzaje kart Cortex 2:

Odbicie – odbicie lustrzane znajdującego się na środku obrazka
Lasso – określ jakiego koloru lassem objęte jest największe stado byczków
Analiza – jakiego koloru kapsle tworzą rząd trzech
Kolor – nazwij przedmiot, którego kolor jest taki sam, jak w rzeczywistości
Labirynt – podaj liczbę bananów, jakie zbierze małpka zanim dotrze do korony
Spostrzegawczość – określ jakiego koloru jest potworek, który się wyróżnia.
Kombinacje – określ który z małych kwadratów może uzupełnić wzór znajdujący się na środku.
Wyzwanie – wyzwanie specjalne – gracz z zakrytymi oczami, za pomocą dotyku ma za zadanie określić jaki przedmiot przedstawia karta

Cortex 2 – nasza ocena

Wykonanie:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Grywalność:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
Towarzyskość:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Fabuła:2 out of 5 stars (2,0 / 5)

Cortex 2 do zdecydowanie dynamiczna gra, podczas której nie da się nudzić. Mimo tego, że nie jest skomplikowanym tytułem, jeżeli chodzi o zasady, to wymaga skupienia i koncentracji. Działanie pod presją czasu nie ułatwia zadania. Ale w tym cały sens rozgrywki: niewiele czasu, niebanalne zadania i spora rywalizacja. Gra jest mocno wciągająca, naprawdę.

Co jest bardzo ważne – naszym zdaniem uczestnicy gry powinni być w podobnym wieku/podobnym poziomie. Gdy graliśmy w towarzystwie wyłącznie dorosłych osób odpowiedzi padały bardzo szybko, a karty zakrywane były dłońmi ze sporą siłą. Emocje brały górę i ręce mocno uderzały o stół (co czasem było bolesne). Dlatego dzieci potrzebują towarzyszy albo ze swojego środowiska albo rozsądnych i potrafiących przegrywać dorosłych 😀 Ale! Nie chcę straszyć tą grą, bo to świetna pozycja dla dzieci. Zadania są bardzo ciekawe, ich poziom jest dobrze wyważony – nie są ani zbyt łatwe ani za trudne. Na odkrycie kolejnych kart czekaliśmy z niecierpliwością. Zdecydowanie polecam – to bardzo dobra zabawa dla dzieci i dorosłych. Na pewno dzieci dłużej będą się cieszyć rozgrywkami; dorośli wg mnie są w stanie szybko nauczyć się tej gry, tych wyzwań, tych faktur 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *