Dobble Kids - zdjęcie wyróżniające

Dobble Kids – recenzja gry

Dobble Kids pudełkoKrótko i zwięźle o Dobble Kids, bo sama gra jest bardzo prosta, krótka i dynamiczna. To świetna zabawa dla dzieciaków i nie lada wyzwanie dla dorosłych 😉 Bo jak się okazuje, dzieci są bardziej spostrzegawcze i szybsze niż dorośli.

Pierwszą podstawową kwestią, którą trzeba wiedzieć o Dobble Kids jest to, że jest to obrazkowa gra dla dzieci. Składa się z 30 kart z 6  obrazkami na każdej i przeznaczona jest dla  2-5 osób. Polega na odnalezieniu identycznych wizerunków zwierzątek na dwóch kartach. I to jest podstawowa zasada gry – znalezienie tego samego zwierzątka, nazwanie go, zabranie, odwrócenie lub przełożenie karty. To jakie działanie musimy wykonać (zabranie, odwrócenie lub przełożenie) zależy od wybranej minigry (a minigier jest 5), czyli wersji rozgrywki. W Dobble wszyscy grają jednocześnie – kto pierwszy ten lepszy. Liczy się spostrzegawczość, zręczność i szybkość w działaniu. Dobra pozycja do nauki myślenia i dokładności, uwrażliwienia na szczegóły. A tak naprawdę to dorosłym przydałyby się takie lekcje, a nie dzieciom. To wniosek na podstawie obserwacji rozgrywki moich sióstr (dorosłych kobiet) z moją siostrzenicą (6-letnią) 😉

Dobble Kids - karty

Jakie są wersje gry, czyli minigry Dobble Kids

Zabawa w chowanego – gracze otrzymują karty (sugerowana liczba kart to 4 dla dziecka, 6 dla dorosłego, a tak naprawdę wedle uznania). Przed każdym leżą odkryte karty + jedna odkryta karta na środku stołu. Kto najszybciej odnajdzie wspólne zwierzątko, które powiela się na jego karcie gracza i na karcie na środku stołu, nazwie je i zakryje, wygrywa.
Szybkie palce – gracz nazywa wspólne zwierzę dla karty na środku stołu i jednej ze swoich kart, po czym swoją kartę odkłada na środek (na pierwszą kartę). Kto pierwszy pozbędzie się swoich kart, wygrywa.
Piekielna wieża – każdy gracz otrzymuje jedną zakrytą kartę. Reszta kart ułożona jest w stos na środku stołu. Zadaniem zawodnika jest po odwróceniu swojej karty odnalezienie na wierzchniej karcie stosu wspólnego zwierzątka, nazwanie go i zabranie karty. Kto ma najwięcej kart, wygrywa.
Studnia – każdy gracz otrzymuje taką samą liczbę kart, jedna zostaje na środku stołu. Zadaniem zawodnika jest na określony znak odwrócenie stosu swoich kart, odnalezienie obrazka wspólnego z wierzchnią kartą karty na środku stosu (i jego wierzchnią kartą) nazwanie go i odłożenie karty na środek. Kto pierwszy pozbędzie się kart, wygrywa.
Niechciany prezent – każdy gracz otrzymuje jedną kartę, reszta jest na stosie, na środku stołu. Zadaniem zawodnika jest jak najszybsze odnalezienie i nazwanie zwierzątka wspólnego dla karty ze środka stołu i karty jednego z przeciwników. Kto ma najmniej kart na swoim stosie, wygrywa.

Dobble kids - rozgrywka

Dobble Kids – zawartość pudełka:

  • 30 okrągłych kart
  • puszka
  • instrukcja

Dobble Kids jest nieźle wykonane aczkolwiek karty mogłyby być nieco grubsze, gdyż są narażone na bardzo dużą ilość dotyku. Wszystko zapakowane jest w zgrabne, malutkie metalowe pudełko, które zmieści się w każdej torebce/plecaku. Bardzo fajna pozycja na dłuższą podróż na przykład w pociągu 🙂

Dobble Kids – nasza ocena

Wykonanie:3 out of 5 stars (3,0 / 5)
Grywalność:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
Towarzyskość:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Fabuła:2 out of 5 stars (2,0 / 5)

Patrząc na reakcje mojej siostrzenicy grającej w Dobble Kids nie mogę tej gry ocenić inaczej niż dobrze 🙂 Gra sprawiała jej naprawdę bardzo dużo frajdy – a szczególnie to, że była w tym lepsza od swojej mamy, ciotek i babci. Grze towarzyszyło też bardzo dużo emocji – z jednej strony trochę frustracji, kiedy trudno było znaleźć powtarzający się obrazek, a z drugiej mnóstwo radości, kiedy padała seria poprawnych odpowiedzi. Hałas to zdecydowanie nieodłączny element rozgrywki, bo jak już znajdziesz zwierzątko na karcie to nazywasz je krzycząc 🙂 Rozegranie wszystkich minigier zajmuje ok. godzinę – jedna wersja ok.12 min. Zawsze można wybrać te najciekawsze minigry, jeżeli czas jest ograniczony. 

Dobble kids - karty zwierzątek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *