Tajemnicze domostwo - zdjęcie wyróżniające

Tajemnicze Domostwo – recenzja gry

Tajemnicze domostwo - okładka

Daj się wciągnąć w mroczny klimat gry Tajemnicze Domostwo i wspólnie z towarzyszami rozwiążcie zagadkę straszliwej zbrodni! Ja się dałem, i wiecie co? Zupełnie nie żałuje 🙂 Nawet mimo tego, że ani razu, mimo kilku prób, nie udało nam się rozwiązać zagadki do końca. Trzeba przyznać to na początku: gra nie jest prosta. Mechanika oparta o skojarzenia zawsze jest sporym wyzwaniem. W tym przypadku współpracujemy ze sobą by wspólnie rozwikłać tajemnicę morderstwa, a ta nie jest banalna. Po drodze napotkamy wiele wątpliwości… W mroczny świat Tajemniczego Domostwa idealnie wprowadza nas wstęp do instrukcji. Przeczytajcie go sami:

Stara posiadłość na prowincji przed laty stała się miejscem straszliwej zbrodni. Zbrodni, którą niesprawiedliwie przypisano mieszkańcowi domostwa, po czym skazano go na śmierć. Jego dusza nie zaznała jednak spokoju – powróciła w mury domostwa, nękając nowych właścicieli. Ci w desperacji zwracają się o pomoc do elitarnej grupy śledczych, którą tworzą: słynna na cały kraj medium, egzotyczna przybyszka z Dalekiego Wschodu, piękna cygańska wiedźma, detektyw o znamienitej reputacji, dociekliwy dziennikarz i przedstawiciel prawa. Doborowe towarzystwo wyrusza do domostwa, by rozwikłać ponurą zagadkę i uwolnić to miejsce od uciążliwego ducha.

No to ruszajmy!

Tajemnicze domostwo - karty snów

Opis rozgrywki

Przygotowania do gry rozpoczynamy od wyboru Ducha, czyli osoby, która będzie przekazywała reszcie graczy swoje sny/wizje i w ten sposób naprowadzała je na kolejne elementy zbrodniczej układanki. Rola ta jest niezwykle odpowiedzialna i dobrze by tą odpowiedzialność wzięła na siebie osoba, która potrafi szybko podejmować decyzje i przy tym nieźle kojarzyć. Unikniecie wtedy zbędnych przestojów.

Poza wyborem ducha należy przygotować karty, z których będziemy korzystali. Ich liczba zależna jest od liczby graczy, wiec nie będę wchodzić za bardzo w szczegóły. Może dodam jedynie, że ten proces potrafi potrwać nawet kilka minut, bo kart jest naprawdę sporo. Każdy gracz poza duchem wybiera jedną postać i kładzie przed sobą plansze tej postaci oraz dwa małe znaczniki.

Do dyspozycji mamy cztery rodzaje kart: Przedmiotów, Lokacji, Postaci oraz Snów. Pierwsze trzy występują podwójnie. Jeden zestaw jest rozłożony na stole, a drugi, identyczny ma w swoich rękach Duch, który każdemu graczowi przyporządkowuje po jednej karcie każdego rodzaju. Oczywiście robi to tak, aby nikt poza nim o tym nie wiedział.

Poza tym Duch ma na ręku 6 kart snów. To jest jego narzędzie służące do komunikowania się z żyjącymi śledczymi. Za pomocą kart snów Duch ma naprowadzić Śledczych na przypisane im karty. Gdy da komuś jedną kartę, dobiera kolejną ze stosu tak by zawsze mieć na ręku sześć. Śledczy po otrzymaniu kart naradzają się wspólnie, który przedmiot, lokacja lub postać została im teraz wskazana. Żeby było łatwiej, wszystko dzieje się po kolei, czyli najpierw Duch naprowadza graczy na karty Przedmiotów. Gdy któryś gracz zgadnie swój przedmiot otrzyma wskazówki do kolejnego rodzaju kart, czyli Lokacji. Gdy zgadnie i to, w kolejnej turze otrzyma karty, które zdaniem Ducha kojarzą się z przypisaną mu Postacią.

Na odgadnięcie wszystkich kart mamy siedem rund. W każdej rundzie, po otrzymaniu wskazówek, gracze głosują na rozłożone karty umieszczając na nich swój znacznik. Następnie Duch ocenia czy gracze dokonali dobrego wyboru informując ich o tym słowami. Podczas całej rozgrywki Śledczy mogą ze sobą współpracować, konsultując się i pokazując sobie nawzajem swoje karty. Duch natomiast powinien być powściągliwy w okazywaniu emocji, choć to jest chyba najtrudniejsza część całej gry. W końcu jak oni mogą nie odgadnąć tak prostych wskazówek! Ech… Życie Ducha nie jest łatwe 😉

Gra kończy się zwycięstwem lub porażką wszystkich graczy, nawet Ducha. Nie ma tu żadnych indywidualnych celów, czy rywalizacji między Śledczymi. Liczy się współpraca!

Tajemnicze domostwo - elementy gry

Tajemnicze domostwo – zawartość pudełka

 • 19 kart Postaci (dla Ducha)
 • 19 kart Lokacji (dla Ducha)
 • 20 kart Przedmiotów (dla Ducha)
 • 19 kart Postaci (dla śledczych)
 • 19 kart Lokacji (dla śledczych)
 • 20 kart Przedmiotów (dla śledczych)
 • 84 karty snów
 • 12 pionów śledczych
 • 6 plansz śledczych
 • 6 żetonów śledczych
 • 1 plansza kalendarza
 • 1 znacznik czasu
 • 1 instrukcja

Gra Tajemnicze Domostwo zawiera sporo elementów, głównie kart, które wielkością i wykonaniem przypominają te znane nam z Dixita. Jednak w przypadku Tajemniczego domostwa karty mają zdecydowanie bardzie mroczny charakter, szczególnie karty Lokacji. Poza kartami w pudełku znajdziemy plansze śledczych, planszę kalendarza oraz znaczniki. Wszystkie elementy wykonane bardzo solidnie.

Jeśli miałbym się czegoś przyczepić to jedynie wielkości pudełka. Jest naprawdę spore, a karty i plansze nie zajmują aż tak dużo miejsca. Rozgrywkę spokojnie można odbyć na niewielkim stoliku. Rozmiary pudełka sprawiają, że jest nieco niepraktyczne przy zabieraniu gry na wyjazdy.

Tajemnicze domostwo - rozgrywka

Tajemnicze domostwo – nasza ocena:

Wykonanie:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Grywalność:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Towarzyskość:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Fabuła:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)

Gra Tajemnicze Domostwo potrafi wciągnąć. Klimat gry czuje się cały czas, głównie dzięki świetnie przygotowanym kartom. Rozgrywkę poznałem zarówno od strony Ducha jak i Śledczego i ani razu gra mi się nie dłużyła czy nudziła. Za każdym razem zagadka stanowiła spore wyzwanie, co zapisałbym po stronie plusów. Myślę, że postawienie na współpracę w grze opartej o skojarzenia to prawdziwy strzała w 10-tkę! Bardzo często podczas takich gier przychodzi moment, że karty są tak beznadziejne, że totalnie nie wiemy co zrobić, nic się z niczym nie kojarzy. A tutaj możemy współpracować, naradzać się. Jest to niesamowite usprawnienie. No i można się wspólnie pośmiać na bieżąco z własnych skojarzeń 🙂

Wśród kooperacyjnych gier planszowych Tajemnicze Domostwo na pewno będzie zajmować wysoką pozycję. Gra posiada ciekawą fabułę i bardzo sprawną mechanikę, przy której nie można się nudzić. Dokładając do tego solidne wykonanie i fakt, że można grać w nią nawet w 7 osób, otrzymujemy naprawdę godną polecenia grę planszową!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *