Gry zespołowe na imprezę - Mafia

Mafia – recenzja gry

Mafia - okładkaGra Mafia to świetny przykład jak nauki psychologiczne przenikają z sal wykładowych do popkultury i rozrywki, w tym przypadku do świata gier planszowych. To żaden błąd! Oryginalne zasady gry zostały opracowane w 1986 na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Moskiewskiego. Od tego czasu gra zyskała popularność na całym świecie, przy czym powstało wiele ulepszeń czy wariantów. O jednym z nich opowiemy w tej recenzji 😊

Pewnie dla wielu planszówkowiczów Mafia była pierwszym kontaktem z fabularnymi grami towarzyskimi. Grało się w nią na obozach czy wyjazdach zanim przyszła moda na gry planszowe. Skąd w takim razie takie zainteresowanie Mafią? Zapewne wzięło się z ogromnej elastyczności tej gry (można w nią grać nawet w ponad 20 osób) oraz niskich wymagań, bo do oryginalnego wariantu rozgrywki potrzebujemy wyłącznie talii dwukolorowych kart. Tak jest! Wystarczy nam tylko coś co podzieli grupę zawodników na dwa walczące ze sobą obozy: policjantów i mafiozów. Fabułę gry najlepiej scharakteryzuje wstęp do instrukcji:

W Spytown grasuje mafia. Bandyci terroryzują miasto i jego mieszkańców. Są doskonale przygotowani, działają w pełnej tajemnicy. Policja przystępuje do kontrataku. Do Spytown wysyła swoich najlepszych funkcjonariuszy, a w szeregi mafii wprowadza tajnego agenta. Czy stróżom prawa uda się rozbić gang? Czy mafiosom uda się wyeliminować wszystkich policjantów? Zaczyna się niezwykle niebezpieczna rozgrywka.

Mafia - elementy gry

Opis rozgrywki

Ujmując to w zgrabne słowa, Mafia to rozgrywka pomiędzy poinformowaną mniejszością i niepoinformowaną większością. Poinformowaną mniejszością są tu oczywiście członkowie Mafii. Ich zadaniem jest nie zostać wykrytym przez Policję. W grze obecny jest też jeden Agent, którego zadaniem jest infiltrowanie szeregów Mafii.

Rozgrywkę rozpoczynamy od wyboru Mistrza Gry. Będzie on prowadził rozgrywkę, rozdawał karty, sędziował w sytuacjach spornych. Jego decyzje są nieodwołalne. Mistrz Gry rozdziela losowo żetony z postaciami wszystkim graczom. Następnie przechodzimy do rozgrywki właściwej, która składa się z trzech faz, które następują po sobie w zapętleniu aż do końca gry.

Faza 1. Aktywny agent: Do gry wkracza Agent. Ma on dostęp do kartotek policyjnych oraz wie sporo o Mafiosach. Żaden z graczy nie może dowiedzieć się, kto jest Agentem. Agent w swojej fazie wskazuje dowolnego gracza, a Mistrz Gry pokazuje mu Żeton Postaci tego gracza. W ten sposób Agent dowiaduje się, czy dany gracz jest Mafiosem czy Policjantem. Ta wiedza przyda mu się w kolejnych fazach.

Faza 2. Tajne Spotkanie Mafii: Budzi się Mafia. Już wiedzą, że do Spytown przyjechało wielu Policjantów. Teraz muszą ich wyeliminować.  Mafiosi patrzą na siebie i już wiedzą, kto należy do Mafii. teraz wystarczy tylko wyeliminować jednego z Policjantów. Muszą dokonać wyboru szybko i w ogromnej ciszy, tak by Policjanci, (którzy mają w tym czasie zamknięte oczy) nie zorientowali się, kto należy do Mafii.

Faza 3. Narada Policji: Mistrz Gry prosi wszystkich graczy o otwarcie oczu. Następnie odkrywa Żeton Postaci wyeliminowanego Policjanta. Ten gracz zakończył już grę. ma prawo pozostać przy stole, ale nie może odzywać się, doradzać, brać udziału w dyskusjach. Przed Policjantami stoi teraz niezwykle trudne zadanie, muszą znaleźć członka Mafii. W tym celu odbywają naradę. Wszyscy gracze (także Mafiosi i Agent) mogą zabrać głos i powiedzieć, kto ich zdaniem jest Mafiosem i dlaczego. Agent może, lecz nie musi, przyznać się, kim jest i co zobaczył w swojej fazie (a inni gracze mogą mu uwierzyć, bądź nie). Wiąże się to z dużym ryzykiem, jeśli Agent zdradzi się, z dużym prawdopodobieństwem zostanie wyeliminowany przez Mafię w kolejnej fazie. Kiedy dyskusja się skończy, każdy gracz wskazuje jednego gracza jako Mafiosa. Robią to również prawdziwi Mafiosi (oczywiście, ich celem jest dalsze eliminowanie Policjantów). Następuje eliminacja wybranego gracza.

Gra kończy się, gdy zostaną wyeliminowani wszyscy Policjanci (w tym Agent) lub wszyscy Mafiosi. Wygrywa drużyna, której przedstawicielom udało się ocaleć

Mafia - karty

Zawartość pudełka

  • 21 Żetonów Postaci:
    • 1 Agent
    • 15 Policjantów
    • 5 Mafiosów
  • 30 Kart Gry
  • Instrukcja

Sama gra nie zawiera zbyt wielu elementów, do czynienie mamy tylko z żetonami postaci oraz kartami gry. Jednak jak niemal wszystkie gry wydawnictwa Granna okraszona jest niesamowitymi grafikami Piotra Sochy. Rysunki na kartach i żetonach nadają grze klimat komiksowo – gangsterski. Jeśli Wam również się podobają, możecie obejrzeć więcej projektów gier Pana Sochy na jego stronie.

Mafia - instrukcja i karty

Mafia – nasza ocena:

Wykonanie:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Grywalność:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Towarzyskość:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Fabuła:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)

Choć w Mafię można grać bez kupowania specjalnie przygotowanej gry, to trzeba przyznać, że wydawnictwo Granna nadało tej grze nowej, lepszej jakości. Grafiki zaprezentowane na kartach i żetonach są wprost niesamowite, a karty gry powodują, że rozgrywka staje się ciekawsza, bardziej dynamiczna. Myślę, że były to niezbędne kroki by w dobie bardzo rozwiniętego rynku gier planszowych na nowo uatrakcyjnić Mafię wszystkim jej fanom i nie tylko.

Dodatkowo gra świetnie sprawdzi się na wszelkich wyjazdach czy imprezach w większym gronie. Nie zajmuje dużo miejsca więc dobrze jest mieć ją zawsze pod ręką. Powyższe względy oraz duża uniwersalność jeśli chodzi o liczbę graczy sprawiła, że postanowiliśmy umieścić Mafię na naszym topie zespołowych gier planszowych. Sprawdźcie go koniecznie! 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *