Wsiąść do pociągu - zółta trasa

Wsiąść do pociągu – jaką podstawę wybrać?

Z tuzinami nagród oraz ponad 6 milionami sprzedanych egzemplarzy seria gier Wsiąść do pociągu jest jedną z najbardziej popularnych nowoczesnych serii gier planszowych na świecie!  W taki sposób reklamują swoją serią jej producenci czyli firma Days of Wonder i trudno im się dziwić, bo gry z tej serii biją rekordy popularności nieprzerwanie od 2004 kiedy to powstała pierwsza część. Do dziś gra Wsiąść do pociągu jest stawiana jako wzór dla familijnych gier planszowych.

Na rynku dostępnych jest wiele gier z serii Wsiąść do pociągu, które funkcjonują jako zupełnie niezależne gry, do których nie potrzebujemy wcześniejszych wydań. Niektóre różnią się liczbą graczy inne posiadają zupełnie nowe funkcjonalności. Dlatego w poniższym wpisie przybliżymy wszystkie z nich i pomożemy w decyzji – jaką podstawę wybrać?

Wsiąść do pociągu: USA

Wsiąść do pociągu - USA


Gra, od której wszystko się zaczęło. Jak przyznaje sam autor gry, Alan R. Moon, od zawsze kochał gry polegające na budowaniu i kochał także pociągi, więc postanowił połączyć to w możliwie najprostszy sposób. Właśnie tak powstała gra planszowa, która do dziś zachwyca prostotą zasad i wspaniałą mechaniką, która daje szerokie pole do wyboru strategii .

Fabuła gry osadzona jest w Stanach Zjednoczonych, a gracze wcielają się w grupę przyjaciół, którzy aby upamiętnić dokonanie Fileasa Froga, który w 80 dni okrążył świat, zawierają własny zakład: „Milion dolarów dla tego, kto w ciągu 7 dni odwiedzi najwięcej miast Ameryki Północne, podróżując koleją”.  Tak rozpoczyna się wyścig, w którym aby zrealizować wylosowane przez nas połączenia kolejowe budujemy kolejne trasy między miastami Ameryki Północnej.

Dla kogo? Obecnie grę można polecać głownie kolekcjonerom, którzy chcą skompletować całą serię. Jeśli decydujemy się na zakup podstawy zdecydowanie lepszym wyborem na początek będzie plansza z mapą Europy lub Niemiec, które oferują nowe elementy, przez co rozgrywka jest ciekawsza.

Wsiąść do pociągu: Europa

Wsiąść do pociągu - Europa


Zdecydowanie najpopularniejsza odsłona serii Ticket to Ride dostępna w Polsce, w której odbywamy podróż po wielkich miastach Starego Kontynentu na mapie pochodzącej z 1900 roku. Tym co odróżnia ją od pierwowzoru są nowe specjalne budynki – dworce, które umożliwiają skorzystanie z trasy wybudowanej przez przeciwnika. Dworce są szczególnie przydatne gdy chcemy poprowadzić naszą trasę przez gęsty obszar krajów Beneluksu. Poza tym w trakcie rozgrywki napotykamy połączenia wodne i podziemne, które rządzą się swoimi zasadami.

Wprowadzone dodatki skutecznie urozmaicają rozgrywkę nie komplikując jej. Dlatego gra wciąż pozostaje przejrzysta i zrozumiała nawet dla najmłodszych graczy. Więcej o edycji europejskiej możecie przeczytać w opublikowanej przez nas recenzji.

Dla kogo? W skrócie: dla wszystkich. Zarówno dla zaprawionych planszówkowiczów jak i początkujących. Wersja europejska jest zdecydowanie ciekawszą pozycją niż jest pierwowzór amerykański. Oferuje nowe elementy, bez komplikowania samej rozgrywki. Jest po prostu ciekawsza i pewnie dlatego jest to najchętniej wybierana wersja na polskim rynku.

Wsiąść do pociągu: Kraje północy

Wsiąść do pociągu - Kraje północy

Kraje północy to pozycja warta uwagi. Mechaniką nie różni się wiele od mapy europejskiej, w grze mamy tunele i promy. Brak jednak w grze dworców, co wpływa na większą rywalizację. Najważniejszą cechą skandynawskiej mapy jest to, że można na niej grać w max 2-3 osoby. Ma to oczywiście związek z dużo mniejsza liczbą połączeń między miastami na mapie. Dzięki tamu, każda decyzja ma ogromne, strategiczne znaczenie. Takiej dawki rywalizacji w rozgrywce 2-3 osobowej nie osiągniemy na większych mapach.

Myślę jednak, że największą zaletą tej wersji jest jej oprawa wizualna. Talia kart pociągów zawiera zimowe elementy, a same wagoniki są utrzymane w surowym klimacie czerni i bieli.  Pod względem estetycznym zdecydowanie najbardziej dopracowana część.

Dla kogo? Dla wszystkich planszówkowiczów, którzy zdecydowanie częściej grają w 2-3 osoby. Jest to również super pozycja dla wszystkich poszukujących gry ze wspaniałą oprawą graficzną i sporą dawką rywalizacji.

Wsiąść do pociągu: Niemcy

Wsiąść do pociągu - Niemcy

Niemiecka wersja gry Wsiąść do Pociągu przenosi nas w czasu Cesarstwa Niemieckiego. Gra utrzymuje poziom całej serii pod względem wykonania. Poza nową szatą graficzną w grze wprowadzono nową mechanikę. W tym wydaniu dodano możliwość przewozu pasażerów. Na czym to polega? Od teraz, podczas budowania połączenia między miastami, możemy pobierać pasażerów – po jednym z każdego miasta. Dają nam oni dodatkowe punkty na koniec gry.

Jest to spore usprawnienie, które znacznie rozszerza możliwości zdobywania punktów.  Szczególnie przydatne może okazać się pod koniec rozgrywki gdy zamiast dobierania nowych tras możemy skupić się na zbieraniu pasażerów. Co najważniejsze, 'pasażerowie’ nie komplikują zasad i dzięki temu gra pozostaje tą samą uniwersalną, familijną planszówką.

Dla kogo? Gra na pewno spodoba się tym, którzy grali już kiedyś we Wsiąść do Pociągu i chcą kupić dla siebie wersję z nieco inną mechaniką. Decydując się na planszówkę dla większej liczby osób na pewno dojdzie do porównania Europa vs. Niemcy. W tym drugim wariancie zyskujemy pasażerów na koszt dworców.

 

Wsiąść do pociągu: Dookoła świata

Wsiąść do pociągu - Dookoła świata

Wsiąść do pociągu wkracza na wyższy poziom! Podstawa zatytułowana Dookoła Świata to mała rewolucja w tej serii gier. Twórcy zdecydowali się na urozmaicenie gry poprzez dodanie do niej nowej formy podróżowania – parostatkami!

W wersji Dookoła Świata dysponujemy zatem dwoma taliami: jedna z symbolami wagonów, druga ze statkami. W zależności od tego jaką trasę będziemy budować będziemy potrzebować innego rodzaju kart. Warto dodać, że w swojej turze można dokonać wymiany elementów. Jednak za każdą wymianę gracz traci 1 punkt do końcowego wyniku.

Skoro do gry wprowadzono parostatki to nie mogło zabraknąć i portów. Ich budowa jest niezwykle trudna, ponieważ należy zebrać 2 karty wagonów i 2 karty statków w tym samym kolorze. Dodatkowo wszystkie karty musza być oznaczone symbolem kotwiczki. Zebranie takiego zestawu to nie lada wyczyn. Budowa portów wiąże się z dodatkowymi punktami, trzeba tylko do nich doprowadzić trasy z naszych biletów.

Kolejnym nowym elementem są bilety objazdowe. Zawierają większą liczbę miast, które połączone są w określonej kolejności. Jeśli gracz zrealizuje trasę dokładnie w takiej kolei jak na karcie, otrzymuje więcej punktów, niż gdy wykona połączenie w inny sposób. Trasy  te są zazwyczaj o wiele lepiej punktowane.

Dla kogo? Ponieważ gra wprowadza wiele nowych elementów polecamy ją także osobom, które posiadają już inną podstawę. Gra jest najbardziej skomplikowana i najtrudniejsza ze wszystkich opisywanych w tym poście. Wiąże się to też z tym, że rozgrywka w Dookoła Świata jest o wiele dłuższa. Warto to wziąć pod uwagę przed wyborem.

 

Wsiąść do pociągu: Pierwsza podróż

Wsiąść do pociągu - Pierwsza podróż

Jak łatwo się domyślić Wsiąść do pociągu: Pierwsza podróż to gra skierowana do najmłodszych. Mechanika pozostała te sama, lecz cała gra uległa odchudzeniu czy uproszczeniu.

W Pierwszej podróży mamy do czynienia z krótszymi trasami do zrealizowania, mniejszą liczbą miast na mapie czy większymi wagonikami. Wszystko po to by nasza ulubiona planszówka była przystępna dla naprawdę młodych graczy.  Karty oraz plansza okraszone są ciekawymi ilustracjami pozwalającymi łatwiej odnaleźć miasta na mapie, a przy tym mają walor edukacyjny. Dzieci dzięki tej grze uczą się nie tylko mapy Europy, ale także charakterystycznych elementów dla każdego z miast np. dla Warszawy jest nim Syrenka. Na dokładkę warto dodać, że cała rozgrywka nie zajmie więcej niż 15 -30 min!

Dla kogo? Jeśli masz małe dziecko, które nie potrafi jeszcze zbyt dużo czasu skupić się nad planszą, to „Pierwsza Podróż” sprawdzi się znakomicie jako wprowadzenie do gier planszowych. Ta gra to również świetny pomysł na prezent dla dzieciaków, który może przynieść radość nie tylko najmłodszym 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *