7 cudów świata - kolos rodyjski

7 cudów świata – recenzja gry

7 cudów świata - okładka7 cudów świata to niesamowicie wciągająca strategiczna gra planszowa. Przez trzy Ery wcielamy się w rolę przywódcy jednego z antycznych miast. W tym czasie prowadzimy wojny, rozwijamy naukę i technikę, budujemy miejsca kultu czy rozwijamy surowce. Czyli robimy to na czym opiera się każda rasowa gra strategiczna. A wiecie co jest najlepsze? Nawet rozgrywkę 6-osobową jesteśmy w stanie rozegrać w 30 min!

7 cudów świata – opis rozgrywki

Rozgrywkę zaczynamy od wylosowania jednego z antycznych miast, które będziemy rozwijać przez całą rozgrywkę. Każdy gracz rozpoczyna rozgrywkę z siedmioma kartami na ręce (gdy gramy w mniej niż 6 osób usuwa się z talii kart odpowiednio oznaczone karty). Wśród nich są: surowce, dobra, budowle cywilne, budowle handlowe, budowle naukowe, budowle wojskowe. W naszej turze wybieramy jedną kartę i budujemy ją stawiając ją obok naszego miasta. Nietrudno się domyślić, że każdy typ kart służy do czegoś innego: karty surowców umożliwiają budowę kolejnych coraz droższych budowli, a np. karty wojskowe mogą dać nam przewagę militarną potrzebną do wygrania wojen toczących się po każdej erze.

7 cudów świata - elementy

Po wykorzystaniu jednej z siedmiu kart jakie mamy na ręku, przekazujemy je osobie, która siedzi po naszej prawej stronie. Te karty już nigdy do nas nie wrócą! My natomiast odbieramy karty od naszego sąsiada po lewej stronie i tak rozpoczyna się kolejna tura. Znowu wykorzystujemy jedną, tym razem z 6 kart. I powtarzamy proces. W tym miejscu stykamy się ze wspaniałą mechaniką gry 7 cudów świata: każdy z graczy w każdym momencie wykonuje jakąś akcję! Nie ma przestojów, czekania aż przeciwnicy wykonają swoje ruchu. Nic z tych rzeczy!

Zamiast budować budynek z karty, możemy jej użyć do budowy jednego z trzech etapów swojego cudu świata, który każdy z graczy ma opisany na planszy swojego miasta. Budowa etapu może dać nam punkty zwycięstwa lub dodatkowe własności np. wybudowanie drugiego etapu Kolosa Rodyjskiego daje nam 2 punkty do siły militarnej. Inną formą wykorzystania karty jest wymian jej na 3 Monety.

Gdy zostanie już tylko jedna karta na ręku rozpoczyna się przejście do drugiej ery. W tym momencie rozwiązujemy konflikty zbrojne z naszymi sąsiadami. Czyli porównujemy wartości na wojskowych, czerwonych kartach z naszym przeciwnikiem po lewej i po prawej stronie. Za wygrany pojedynek otrzymujemy punkty zwycięstwa za przegrany tracimy je.

Po rozstrzygnięciu wojen przechodzimy do Ery II. Rozdajemy kolejną talię kart. W niej są te same typy kart, ale wszystkie budynki są już decydowanie droższe. Jeśli  ktoś nie zadbał o dostęp do surowców będzie miał problem. Ta era wygląda analogicznie jak Era I, z tym że karty przekazujemy w odwrotna stronę, aby było sprawiedliwiej 😉 Po zakończeniu tej Ery również rozstrzyga się konflikty zbrojne, z tym że tym razem za zwycięstwo lub porażkę można zyskać/stracić dużo więcej.

III Era różni się od poprzednich tym, że nie ma w niej kart surowców i dóbr, które umożliwiały budowę budynków. Pojawiają się za to karty gildii, które, bez rozpisywania szczegółów, dają nam dodatkowe cele w grze np. za każdą kartę handlową (żółta) uzyskamy na koniec gry dodatkowe punkty zwycięstwa. Odpowiednio dobrane karty gildii mogą zapewnić nam końcowe zwycięstwo.

7 cudów świata - rozgrywka

Na koniec III Ery, tak jak w poprzednich, toczymy wojny z sąsiadami i przechodzimy do podliczania punktów zwycięstwa. Te uzyskujemy głównie za:

 • Wygrane wojny
 • Wybudowane etapy cudów
 • Karty gildii
 • Budowle cywilne (Ratusz miejski, Akwedukt itp.)
 • Zawartość naszego skarbca

W tej części nie obędzie się bez dołączonego do zestawu notesu. Proces zliczania punktów jest nieco czasochłonny. Wynika to z tego, że jest wiele różnych dróg ich zdobycia. Jest to też niewątpliwe ogromna zaleta gry 7 cudów świata, ponieważ dzięki temu nie ma jednej prostej drogi do zwycięstwa i gra jest bardzo uniwersalna i za każdym razem wygląda nieco inaczej.

Zawartość pudełka

 • 7 plansz Cudów Świata
 • 7 kart Cudów Świata
 • 49 kart I Era
 • 49 kart II Era
 • 50 kart III Era
 • 42 żetony Konfliktu
 • 20 monet o wartości 3
 • 30 monet o wartości 1
 • 1 notes punktacji
 • 1 instrukcja
 • 2 karty wariantu dla 2 graczy

Wykonanie gry jest na naprawdę wysokim poziomie. Wszystkie elementy są bardzo czytelne, co znacząco podnosi komfort gry. W tym miejscu warto wspomnieć o instrukcji, która jest dosyć długa i na początku może wydawać się mało czytelna. Jednak gdy poświęcimy co nieco czasu na dokładne jej przeczytanie nie będziemy mieć wątpliwości co do zasad gry.

7 cudów świata - opakowanie

7 cudów świata – nasza ocena

Wykonanie:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Grywalność:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Towarzyskość:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
Fabuła:4 out of 5 stars (4,0 / 5)

7 cudów świata to gra wręcz genialna. Dzięki temu, ze nie ma praktycznie żadnych przestojów, gra jest niesamowicie dynamiczna co powoduje, ze podczas rozgrywki nie nudzimy nawet przez sekundę. Gdy dołożymy do tego mnogość strategii prowadzących do zwycięstwa oraz porządne wykonanie otrzymujemy grę niemal kompletną. Fakt, że pojedyncza rozgrywka trwa 30-40 min stwarza okazje do rewanży, których tak często brakuje w przypadku wielkich, kilkugodzinnych planszówek. Zawsze znajdzie się jakieś „ale”, w moim przypadku jest to fakt, że brakuje tu czasu na analizę poczynań rywali. Skupiamy się tak naprawdę na najbliższych przeciwnikach, z którymi toczymy wojny i w sumie to tyle. Również przez to, że punkty w grze można zdobywać na tyle różnych sposobów niemożliwym jest określić kto w danym momencie prowadzi i tak naprawdę wszystko rozwiązuje się dopiero gdy podliczymy ostatnią pozycję na liście. Mimo to gra jest obowiązkową pozycją dla wszystkich szukających strategicznych gier planszowych i zdecydowanie ją polecamy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *