Wsiąść do pociągu - wagony i dworce

Wsiąść do pociągu: Europa – recenzja gry

Wsiąść do pociągu: EuropaWsiąść do pociągu: Europa to świetna strategiczna gra planszowa dla całej rodziny. Jej przejrzyste zasady będą zrozumiałe także dla najmłodszych graczy, a nie za długi czas gry oraz fakt, że można grać nawet w 5 osób sprawia, że gra jest uniwersalna. Nie potrzebujemy nie wiadomo ile godzin by rozegrać jedną partię, a rozgrywkę można prowadzić zarówno we dwoje, a także w większym gronie. Dlatego Wsiąść do pociągu: Europa to w naszej opinii naprawdę dobra gra, ale… czegoś jej jednak brakuje do miana wielkiej.

Wsiąść do pociągu: Europa to tak naprawdę kolejna wariacja na temat słynnej już gry Ticket to Ride. Powstały edycje z mapą Stanów Zjednoczonych, Azji czy Afryki, ale wersja europejska jest chyba najbardziej rozpowszechnioną w Polsce i najchętniej kupowaną. Wszystkim podstawom gry dostępnym na polskim rynku poświęciliśmy osobny post. 

Wsiąść do pociągu: Europa - zółta trasa

Wsiąść do pociągu – zasady gry

Wsiąść do pociągu - PunktacjaCelem gry jest rozbudowa sieci kolejowej na trasach wskazanych nam przez karty (bilety). Za każde zrealizowane połączenie otrzymujemy punkty, a ich liczba zależy od długości wybudowanego połączenia. Każdy z graczy ma do zrealizowania minimum jedno długie połączenie, które najczęściej łączy dwa miasta po przeciwległych końcach mapy Europy. Zadanie wybudowania takiej sieci jest niezwykle trudne, ponieważ chrapkę na poszczególne odcinki między miastami mają także inni gracze.

Pod tym względem Wsiąść do pociągu przypomina wiele innych gier planszowych jak na przykład Wysokie napięcie. Tam również musimy rozszerzać naszą sieć miast przyłączając do niej kolejne stacje transformatorowe i zasilając je w prąd. Tylko w przypadku Wsiąść do pociągu mamy do czynienia z o wiele prostszą mechaniką gry. Do budowy kolejnych połączeń potrzebujemy kart pociągów w odpowiednich kolorach. Te wybieramy co rundę spośród puli leżącej na stole, lub losujemy. Więc gdy uzbieramy odpowiednią liczbę kart możemy w swojej turze wybudować połączenie między miastami.

Wsiąść do pociągu: Europa - plansza

Na koniec gry poza punktami za zrealizowane trasy jest przewidziany również specjalny bonus dla gracza, który wybudował najdłuższą trasę na mapie nazwany kartą Europejskiego Ekspresu. Warto się zatem o nią starać, bo daje ona aż 10 dodatkowych punktów do końcowego wyniku!

Europejska edycja gry Wsiąść do pociągu różni się od amerykańskiej tym, że jest możliwość budowy specjalnych budynków jakimi są dworce. Pozwalają one na skorzystanie z trasy zbudowanej przez innego z graczy i są szczególnie przydatne gdy chcemy budować naszą sieć przez kraje Beneluksu  i Francji, gdzie potrafi być naprawdę gęsto. Jednak budowa dworców ma również swoje minusy. Za każdy wybudowany dworzec (a mamy trzy do dyspozycji) są odejmowane na koniec gry 4 pkt.

Wsiąść do pociągu – Zawartość pudełka:

  • plansza przedstawiająca mapę Europy z roku 1900
  • 240 kolorowych figurek wagonów
  • 15 kolorowych figurek dworców
  • 110 kart pociągów
  • 46 kart biletów
  • 5 drewnianych znaczników punktacji
  • instrukcja
  • numer dostępu Days of Wonder

Dworce oraz wagony są plastikowe, co przy dosyć wysokiej cenie gry może dziwić. Jednak ogólnie gra wykonana jest porządnie. Plansza jest spora i dzięki temu bardzo czytelna, a karty biletów i pociągów trwałe. Gra spokojnie posłuży nam przez kilka ładnych lat.

Wsiąść do pociągu: Europa - karty pociągów

Wsiąść do pociągu: Europa – nasza opinia

Wykonanie:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
Grywalność:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Towarzyskość:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
Fabuła:4 out of 5 stars (4,0 / 5)

Wsiąść do pociągu świetnie sprawdzi się jako rodzinna gra planszowa. Dzięki bardzo prostym i przejrzystym zasadom wytłumaczymy ją nowym osobom w ciągu kliku chwil czy choćby podczas rozkładania planszy 😉 Zdecydowanie polecamy ją również wszystkim tym, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z grami planszowymi od nieskomplikowanej, ale ciekawej i wciągającej gry. Taką planszówką z pewnością jest właśnie gra Wsiąść do pociągu: Europa. Rozgrywki są dynamiczne, zasady przejrzyste a rywalizacja spora. Bardziej ograni planszówkowicze mogą mieć poczucie, że grali już w lepsze gry. Niemniej każdy powinien spróbować swoich sił w Wsiąść do pociągu, bo po prostu naprawdę warto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *