Carcassone plansza

Carcassonne – opinia o grze

Carcassonne - okładkaUwaga! Carcassonne jest mocno wciągające! Po tym jak zagrałam pierwszy raz i zasady stały się dla mnie przejrzyste chciałam grać kolejny raz, i kolejny, i kolejny… Naprawdę! Proste zasady i dobra zabawa 🙂

Może na początku o tym, o czym jest ta gra planszowa i z czego się składa. Gracze Carcassonne mają za zadanie rozwijać tereny wokół francuskiego miasta – Carcassonne właśnie. Rozwijać czyli budować nowe elementy: drogi (trakty), miasta oraz klasztory. Na tych nowych częściach terenu gracze umieszczają swoich podwładnych i po wybudowaniu do końca danego elementu zdobywają potrzebne do wygranej punkty.

Gra składa się z 84 płytek terenu, które przedstawiają wyżej wymienione elementy. Te żetony mają tzw. zwykły rewers, czyli jasnoszary (tylko jedna, startowa płytka ma ciemny rewers, czyli ciemnoszary, dzięki czemu, łatwo ją wyłonić). 12 spośród wszystkich płytek przedstawia rzekę, które (jak płytka startowa mają ciemny rewers). Do Carcassonne dołączona jest również plansza punktacji oraz podwładni – po 8 w 5 różnych kolorach + 5 opatów (po jednym każdego koloru).

Carcassone - płytki gry oraz pionki

Rozpoczynamy grę od umieszczenia na środku stołu płytki startowej i wymieszaniu reszty płytek gry i ułożeniu w stos. Umieszczamy po jednym podwładnym na karcie punktacji, resztę trzymamy pod ręką. Pierwsza osoba zabiera z wierzchu stosu płytkę terenu, odwraca rewersem do dołu i dokłada do terenu ZACHOWUJĄC CIĄGŁOŚĆ KRAJOBRAZU. Każdy dokładany element terenu musi łączyć się, stykać z już powstałym. Czasami trzeba się nad tym nagłówkować. Gracz umieszcza (bądź nie) swojego podwładnego na płytce, którą dołożył, czyli zajmuje dany teren i go rozwija, dzięki czemu uzyskuje kolejne punkty. Wymagana jest więc odrobina strategicznych zdolności 😉 Nie może umieścić pionka na płytce już zajętej. Krótko o punktacji, za zbudowanie:

  • drogi – 1 pkt za każdą dołożoną płytkę
  • miasta – 2 pkt za każdą płytkę + 2 pkt za herb
  • klasztoru – 1 pkt za płytkę klasztoru + 1 pkt za każdą stykającą się z nim płytkę (max 9 pkt)

Carcassonne - przebieg gry

Punkty otrzymuje się podczas gry za ukończenie drogi, miasta lub otoczenie klasztoru ze wszystkich stron. Wtedy pionek, który zajmował teraz już ukończony element wraca do gracza i może zajmować kolejne tereny. Wszystkie punkty za nieukończone elementy terenu podliczane są na koniec gry. Gra kończy się, kiedy jeden z graczy położy ostatnią płytkę. Wówczas podliczane są punkty i wyłaniany ZWYCIĘZCA! 🙂

I JESZCZE TRZY RZECZY O CARCASSONNE!

1. W Carcassonne można grać włączając POLA i CHŁOPÓW. Gra toczy się w standardowy sposób. Podczas dokładania płytki w swojej turze możesz umieścić na niej chłopa, czyli pionek na leżąco – w ten sposób wyznaczasz pole. Ciągnie się ono od właśnie umieszczonej płytki do miasta z Twoim rycerzem. Chłopa umieszczasz na planszy na całą grę, punkty za pole liczone są na koniec. Wartość pola to 3 pkt za każde miasto, które graniczy z Twoim polem.

2. Mini rozszerzenie gry Carcassonne – rzeka.
Rzeka to dodatkowe 12 płytek z “ciemnym rewersem”. Dołączając do gry rzekę usuwamy płytkę startową i zastępujemy ją płytką źródło. Gra musi się zakończyć “zamknięciem rzeki, dlatego jako ostatnią w stosie umieszczamy płytkę jezioro. Gra z dodatkiem rzeki toczy się w standardowy sposób. Gracz ustawia podwładnego na płytkach, nie można ustawiać podwładnych na wodzie. Płytki rzeki ułożone po sobie nie mogą skręcać w tę samą stronę.

3. Mini rozszerzenie gry Carcassonne – opat.
To rozszerzenie wprowadza do gry ogrody. Ogrody działają na tych samych zasadach co klasztory (im więcej płytek, które je otacza, tym więcej punktów). Jest jeden wyjątek – ogrody mogą być zajmowane wyłącznie przez opata. Umiejętnością specjalną opata jest to, że gracz w dowolnym momencie gry, po dołożeniu płytki do terenu może zabrać opata z ogrodu. Wówczas otrzymuje tyle punktów ile mu się w danej chwili należy.
Carcassonne - opakowanie i instrukcja

Carcassonne – nasza ocena:

Ogółem:4.4 out of 5 stars (4,4 / 5)
Wykonanie:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Grywalność:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Towarzyskość:4.5 out of 5 stars (4,5 / 5)
Fabuła:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)

Carcassonne to, jak już wspomniałam, gra uzależniająca 🙂 Jedna rozgrywka trwa ok. 40 minut, więc nie trzeba rezerwować specjalnie czasu, żeby się nią zająć. Ma bardzo łatwe zasady, dzięki czemu można grać nawet z dziećmi. Minimalna liczba osób to 2, czyli nie trzeba szukać towarzystwa, żeby ją rozegrać np. w środku tygodnia. Gra jest dobrze wykonana, żetony (płytki terenu) wydają się trwałe, plansza punktacji również. Instrukcja jest przejrzysta. To co, niekoniecznie jest pozytywne – do rozgrywki potrzebujemy sporo miejsca – i to raczej równego. Gra na łóżku odpada – próbowałam. Dodatkowo czasem zdarza się, że płytka, którą wylosujemy nie pasuje w ogóle do terenu, nigdzie nie da się jej umieścić. Wtedy należy ją wmieszać w stos i wziąć kolejną. Ale wydawca MindOK uprzedza w instrukcji, że się może tak zdarzyć. I jeszcze jedno. Losowość w grze jest spora. może się zdarzyć, że kilka razy pod rząd wylosujesz ze stosu np. drogę. To frustrujące, dlatego polecam przyłożyć się podczas tasowania płytek 🙂

Zawartość pudełka gry planszowej Carcassonne:

  • instrukcja
  • 72 płytki terenu
  • 1 plansza punktacji
  • 45 drewnianych pionków w 5 kolorach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *