Dixit - plansza gry

Dixit – opinia o grze

Dixit - okładkaDixit to gra dla wszystkich tych, którzy kochają skojarzenia, mają nieograniczoną wyobraźnię i lubią doszukiwać się niuansów w czyimś toku myślenia. Nie jestem wielkim fanem tej gry. Nie znajdziemy tu miejsca na analizy, strategie czy handel.  Niemniej gra zdecydowanie zasługuje na uwagę, a miliony sprzedanych egzemplarzy przez wydawnictwo Rebel na pewno to potwierdzają. Dlatego nie mogło jej zabraknąć na naszym blogu!

Krótko o rozgrywce: każdy z uczestników ma na ręku 6 kart. Jeden z nich jest narratorem, a jego zadaniem jest wybranie jednej ze swoich kart (ale nie pokazywanie jej) i podanie hasła, zdania, tytułu. Czegoś co będzie się kojarzyło z tą kartą, ale nie za mocno. Następnie pozostali gracze wybierają po jednej ze swoich kart, tak by również kojarzyły się one z rzuconym wcześniej hasłem i przekazują je do narratora. Karty są tasowane i rozkładane na stole. Rozpoczyna się głosowanie.

Dixit - karty na ręce

Każdy z graczy głosuje na jedną z wyłożonych kart, która najbardziej im się kojarzy z hasłem, przy czym nie można głosować oczywiście na swoją. Jeśli wszyscy gracze wskazali na kartę narratora lub żaden z graczy jej nie wskazał, narrator nie otrzymuje punktów, a pozostali gracze otrzymują po 2 punkty. W każdym innym przypadku narrator oraz każdy gracz, który znalazł kartę narratora otrzymują po 3 punkty. Wszyscy uczestnicy poza narratorem otrzymują 1 dodatkowy punkt za każdy głos oddany na jego kartę. Po zakończonej turze wszyscy dobierają po jednej karcie oraz zmienia się narrator. Sama gra kończy się gdy ostatnia karta zniknie ze stołu, a zwycięzcą zostaje gracz z największą liczbą punktów.

Zasady są więc banalnie proste, a jakby ktoś miał wątpliwości to świetnie przygotowana instrukcja na pewno je rozwieje. Rozgrywka jest stosunkowo krótka bo trwa około 30 minut. Rzadko zdarzają się przestoje, ale dynamiczną grą bym tego nie określił 😉 Jak wspomniałem na początku trzeba mocno wytężać swoją wyobraźnię, by nie palnąć banalnego hasła, ale także nie może być ono za trudne. W końcu jakość część przeciwników trzeba naprowadzić na swój obrazek.

Dixit - karty głosowanie

Dixit – Zawartość opakowania:

  • 1 plansza z torem punktów wewnątrz pudełka
  • 84 wielkoformatowe karty
  • 36 znaczników głosowania w 6 różnych kolorach ponumerowanych od 1 do 6
  • 6 drewnianych pionków królików
  • instrukcja

Wielkim plusem są przepiękne karty, które są głównym elementem gry. Ilustracje, które wyglądają jakby były wprost wyjęte z jakiegoś snu lub bajki, są bardzo często wieloznaczne, co urozmaica rozgrywkę. Nie ma się naprawdę do czego przyczepić jeśli chodzi o wykonanie.

Dixit - opakowanie gry

Dixit – nasza ocena:

Wykonanie:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Grywalność:3 out of 5 stars (3,0 / 5)
Towarzyskość:3.5 out of 5 stars (3,5 / 5)
Fabuła:2.5 out of 5 stars (2,5 / 5)

Wspomniałem, że nie jestem wielkim fanem Dixita. Główną przyczyną jest chyba brak fabuły czy tematu przewodniego w tej grze. Lubię bardzo gry w skojarzenia i gdy mam po jakąś sięgnąć to zdecydowanie wolę np. Tajniaków, gdzie jest większa integracja między uczestnikami, jest temat w tle, a główne skojarzenia są mniej „rozmyte”.  Dużą zaletą gry Dixit jest to, że możemy grać nawet w 6 osób! Więc gra nadaje się na wszelkie spotkania w nieco większym gronie. Jeśli nie posiadamy dodatków do Dixita to po jakimś czasie część obrazków stanie się już oklepana. Gra jednak cieszy się niezmienną popularnością i sam wśród znajomych mam jej zwolenników. Dlatego myślę, że warto spróbować i samemu przekonać się na własnej skórze. Jeśli macie własne doświadczenia z Dixitem obowiązkowo podzielcie się nimi w komentarzu! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *