Zakazana Wyspa - obrazek wyróżniajacy

Zakazana Wyspa – opinia o grze

Okładka gry planszowej Zakazana wyspaStworzenie wciągającej, planszówkowej gry kooperacyjnej to moim zdaniem olbrzymie wyzwanie. Podjęli się tego wydawnictwo Rebel i projektant Matt Leacock przy tworzeniu gry „Zakazana wyspa”. Postawili głównie na prostotę oraz niemal całkowicie zrezygnowali z rywalizacji między uczestnikami gry. Jak im wyszło? Efekt końcowy nie zwala z nóg, ale są też plusy, o których pod koniec recenzji 😉

Na początek krótko o tym na czym polega rozgrywka „Zakazanej wyspy”. Wcielamy się w zespół śmiałków, którego zadaniem jest odszukanie czterech zaginionych skarbów na tytułowej wyspie. Podczas gry czekają na nas pułapki, a sama wyspa posiada coś w rodzaju mechanizmu obronnego, który uruchamia się po każdym ruchu gracza. Dlatego głównym przeciwnikiem jest czas, a wszystkie ruchy członków zespołu muszą być dobrze zaplanowane. Po zebraniu wszystkich skarbów zespół w komplecie musi dotrzeć na lądowisko helikoptera, określana w grze jako Przystań głupców”, i bezpiecznie opuścić wyspę nim ta całkowicie zatonie.

Przechodząc już do właściwej rozgrywki, każdy z uczestników na początku gry losuje jedną z sześciu postaci. Każda z nich posiada specjalną zdolność np. teleportowanie się lub umocnienie (ratowanie, odtapianie) po dwóch pól na raz. Co ciekawe, niektóre zdolności możemy stosować tylko w odniesieniu do innych graczy, więc współpraca jest niemal konieczna. Do rozgrywki służy nam plansza składająca się z 24 elementów wyspy. Każdy z elementów reprezentuje pewien fragment Zakazanej wyspy, posiadający unikalną nazwę. Ustawiamy pionki symbolizujące uczestników na określonych w instrukcji polach i zaczynamy.

Zakazana Wyspa - rozgrywka

 

W trakcie gry musimy dotrzeć do wszystkich pól reprezentujących skarby, nie ma znaczenia kto je zbierze. Może się zdarzyć, że wszystkie 4 skarby padną łupem jednej osoby. Liczy się tylko wspólny cel! Co jakiś czas na stole pojawia się karta zalania, która powoduje, że kilka losowych pól zostaje zalanych. Jeśli dane pole zostanie zalane dwukrotnie – przepada. Należy je wtedy usunąć z gry. Dlatego tak ważne jest umacnianie pól, szczególnie tych, które znajdują się na drodze do skarbów. Wraz z rozwojem gry poziom trudności wzrasta. Na początku zalewane są jedynie po dwa pola na raz. Wskaźnik zalania może dojść do 5 pól na raz lub nawet zalać całą Zakazaną Wyspę!

Zawartość pudełka – Zakazana Wyspa:

  • 28 Kart SkarbówZakazana wyspa - figurki skarbów
  • 24 Karty Zalania
  • 6 Kart Śmiałków
  • 24 dwustronne pola Wyspy
  • 6 pionków
  • 4 figurki skarbów (Kamień Ziemi, Posążek Wiatru, Kryształ Ognia, Kielich Oceanu)
  • 1 Wodomierz
  • 1 znacznik Poziomu Wody

Wykonanie gry to jeden z jej największych plusów, a metalowe opakowanie rządzi! Na prawdę, szkoda że tek mało gier jest pakowanych w ten sposób. Mamy pewność, że się nie pognie, nie zniszczy czy nie zaleje. Co czasami niestety się zdarza, prawda? Dodatkowo wszystkie figurki wyglądają bardzo dobrze, pola wyspy są bardzo wytrzymałe. Ogólnie bez najmniejszych zarzutów.

Zakazana wyspa - zawartość opakowania

Zakazana Wyspa – Nasza ocena

Wykonanie:5 out of 5 stars (5,0 / 5)
Grywalność:2.5 out of 5 stars (2,5 / 5)
Towarzyskość:4 out of 5 stars (4,0 / 5)
Fabuła:2.5 out of 5 stars (2,5 / 5)

Naszym zdaniem gra nie zachwyca fabułą. Szczególnie osoby dorosłe mogą po kilku rozgrywkach poczuć znużenie grą. Są jednak spore plusy, które wyszły podczas gry z 10-latką. Dosłownie była oczarowana tą grą i nalegała na powtórki przez niemal całe święta 😉 Po chwili zastanowienie doszliśmy, że ta gra rzeczywiście świetnie nadaje się dla dzieci w tym wieku. Uczy współpracy, zmusza do planowania swoich ruchów, a przede wszystkim dostarcza emocji i rozrywki. Więc jeśli szukacie gry kooperacyjnej jako prezent dla swoich i nie tylko pociechsprawdźcie tę pozycję koniecznie!  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *